pędzle do makijażu

Dziewczyny,

to nieprawda, że wyznacznikiem tego, czy makijaż będzie dobry, jest wielkość arsenału wizażysty. Ważna jest jakość, a nie ilość pędzli. No i oczywiście umiejętności.

Sama miałam kiedyś problem z makijażem. Brakowało mi doświadczenia i wszystko udawało mi się średnio. Winiłam za to fakt, że nie mam wystarczającej ilości pędzli. Dopiero zaczynałam uczyć się sztuki makijażu. Początkowo większość robiłam palcami (najlepsza metoda, prawda?). Potem kupiłam sobie kilka podstawowych pędzli w osiedlowym sklepie. Jakościowo nie były powalające, ale nie w tym widziałam problem. Wydawało mi się, że jest ich zbyt mało i przez to nie mogę sobie pozwolić na jakieś makijażowe szaleństwa. Choć tak na dobrą sprawę to nie wiedziałam nawet, jakie są rodzaje pędzli do makijażu i do czego każdy z nich służy.

Też nie jesteś pewna, jakie pędzle do makijażu są potrzebne na co dzień? Gubisz się w rodzajach, gęstościach, długościach i kształtach włosia?

Dzisiaj mogę wam rozjaśnić trochę wiedzę na temat pędzli do makijażu. Lata doświadczenia i setki nagromadzonych pędzli upoważniają mnie do pisania tego typu poradników. Zacznę od najprostszych podziałów, ale nie zabraknie też wskazówek, jaki pędzel do makijażu wybrać.

PĘDZLE DO MAKIJAŻU – RODZAJE

Ze względu na materiał, z którego wykonane jest włosie pędzla, wyróżniamy:

  • pędzle naturalne np. z włosia wiewiórek, koni, łasic, kóz, a nawet wielbłądów,
  • pędzle syntetyczne z włókien nylonowych, poliestrowych lub taklonowych.

Często przy wyborze pędzli pojawia się dylemat. Syntetyczne czy naturalne? Które są lepsze? Za lepsze jakościowo uznaje się pędzle do makijażu z włosia naturalnego – używają ich profesjonaliści. Syntetyczne powinny być pędzle do podkładu i korektora, ponieważ muszą być trwalsze i bardziej twarde. Pędzle z naturalnego włosia poleca są do okolic oczu lub cery wrażliwej, ponieważ cechuje je bardzo duża miękkość i sprężystość. Niestety w przypadku osób, które mogą być uczulone na sierść zwierząt, a także wegetarian i wegan, dużo lepszą opcją są pędzle do makijażu z włosia syntetycznego. Także wybór zależy od nas.

Dużo ważniejsza jest jakość metalowych skuwek. Jeśli włosie pędzla jest słabo przytwierdzone do uchwytu, gwarantuję, że po kilku miesiącach prawie nic nie zostanie z naszego pędzla.

Rodzaje pędzli do makijażu wyróżniamy także ze względu na przeznaczenie:

  • pędzle do kosmetyków sypkich lub w kamieniu,
  • pędzle do kosmetyków płynnych.

Jednak zdecydowanie najlepiej obrazujący ilość i różnorodność pędzli do makijażu jest bardziej szczegółowy podział pod względem przeznaczenia. Pozwoliłam sobie poświęcić mu najwięcej miejsca w moim wpisie i omówić go szczegółowo.

PODZIAŁ PĘDZLI DO MAKIJAŻU

Tak naprawdę omawiając rodzaje pędzli do makijażu można zrobić to różnie. Albo dzieląc je ze względu na konkretny kosmetyk, do którego przeznaczono dany pędzel. Albo z drugiej strony na partię twarzy, którą można nim umalować. Ewentualnie możemy wyróżnić rodzaje pędzli do makijażu, biorąc pod uwagę ich kształt. Pamiętajcie jednak, że wszystko to te same pędzle. Po prostu podzielono je ze względu na inne kryteria. 🙂

Pędzle do makijażu twarzy:

Pędzel do podkładu – idealny pędzel do podkładu powinien być płasko ścięty na końcu (tzw. pędzel flat top) i zrobiony z włosia syntetycznego. Jego wielkość jest uzależniona od preferencji, bo możemy nałożyć podkład takim o średnicy ok. 2 cm, jak i szerszym. Pędzel do podkładu powinien być gęsty, żeby nie pochłaniać za dużo produktu. Istnieją jeszcze inne wersje, czyli skośny pędzel do podkładu lub płaski, cienki i kwadratowo zakończony pędzel do pokładu – należy dobierać je ze względu na gęstość kosmetyku. Alternatywa dla nich wszystkich to gąbka do makijażu (Beauty Blender).

Pędzel do korektora – najlepiej w tym przypadku sprawdza się pędzel w kształcie kociego języczka tzw. pędzel języczkowy. Powinien być spłaszczony, zaokrąglony na końcu i również wykonany z włosia syntetycznego. Wielkość należy dopasować do swoich preferencji, ale lepszy będzie mniejszy pędzel do korektora, który zapewnia precyzyjną aplikację.

Pędzel do pudru w kamieniu – tutaj już nie ma konieczności stosowania pędzli z włosia syntetycznego: naturalne sprawdzi się równie dobrze, ponieważ jest miękkie. Ważne, żeby pędzel do pudru był w miarę szeroki i duży, aby jednym ruchem omieść jak najwięcej twarzy.

Pędzel do pudru sypkiego – to tak zwany pędzel kabuki, specjalnie zaprojektowana do pudrów mineralnych wersja powyższego pędzla. Jego zaletą jest bardzo gęste włosie. To duży pędzel, którym łatwo nałożyć puder, zwłaszcza że ma gruby i krótki trzonek.

Pędzel do bronzera – żeby nałożyć bronzer, potrzebujemy bardzo precyzyjnego pędzla. Zbyt szeroki, za gęsty lub za duży może sprawić, że skończymy z brązowymi plamami zamiast estetycznie wykonanym konturowaniem. Idealny pędzel do bronzera to tzw. wachlarzyk lub miotełka. Jest płaski, cienki i szeroko rozpostarty, dzięki czemu łatwo rozprowadza się nim idealną ilość bronzera. Można używać go również do rozświetlacza.

Pędzel do różu – część osób używa do różu tego samego pędzla, co do pudru, ale z doświadczenia wiem, że lepiej mieć osobny (pigment obu kosmetyków się wtedy nie miesza). Najlepszy pędzel do różu to niewielki, gęsty, puchaty pędzel, którego włosie jest ścięte po skosie.

Pędzle do makijażu oczu:

Pędzel do cieni – podobnie jak w przypadku podkładu, różne są rodzaje pędzli do cieni. Wszystko zależy od tego, na jaką część powieki chcemy nakładać cień i jaką ma on konsystencję. Do nałożenia bazowego koloru idealny jest pędzelek języczkowy – spłaszczony, zaokrąglony, ale nieco bardziej puchaty niż ten do korektora. Najlepiej z włosia naturalnego. Pędzelek do modelowania górnej powieki np. blendowania cienia w jej załamaniu powinien być okrągły, puchaty, zaokrąglony na końcu (mini wersja pędzla do pudru). Możemy sięgnąć jeszcze po pędzelek typu dot (kropeczka lub gąbeczka), który idealnie sprawdza się do cieniowania i nadawania oczom głębi. Ewentualnie po maleńki skośny pędzelek, jeżeli chcemy namalować na powiece precyzyjne linie cieniem.

Pędzel do eyelinera – do eyelinera możemy użyć dwóch rodzajów pędzli. Po pierwsze wspomnianego wyżej pędzla skośnego. Po drugie spiczastego, cienkiego, spiczasto zakończonego pędzelka, który przypomina te standardowo dołączane do eyelinerów lub jest od nich delikatnie grubszy. Nim najłatwiej namalujemy kocią kreskę.

Pędzel do rzęs – właściwie to szczoteczka do rzęs, która często dołączana jest do zestawu pędzli. Za jej pomocą możemy rozczesać pomalowane maskarą rzęsy, aby pozbyć się nadmiaru tuszu i rozdzielić włoski.

Pędzel do brwi – precyzyjne wyrysowanie brwi i wypełnienie kolorem miejsc, w których mamy braki w brwiach, również wymaga odpowiedniego narzędzia. Najlepszy pędzel do brwi to wspomniany już dwukrotnie skośny pędzelek – płaski, ścięty po skosie, z włosia syntetycznego. Przyda się również szczoteczka do brwi (przypomina mały grzebyczek), aby ułożyć włoski.

Pędzle do makijażu ust:

Pędzel do szminki – wyróżnia się kilka rodzajów pędzelków do malowania ust szminką. Mogą mieć kształt kociego języczka lub trójkąta. Ja preferuję pędzelki do ust spiczasto zakończone, bo łatwiej nimi wyrysować kontur ust i wypełnić je kolorem w kącikach. Pędzelek języczkowy nadaje się do nakładania koloru na całe wargi i jest mniej precyzyjny.

Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam wam kwestię wyboru pędzli do makijażu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *