Winogrona są pyszne, ale też mają szerokie zastosowanie kosmetyczne. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym oraz bogactwu witamin i minerałów mają rewelacyjny wpływ na skórę, ponieważ opóźniają procesy starzenia. Z tego powodu na ich bazie można przygotować domowe kosmetyki z winogron, takie jak peeling do ciała lub do twarzy i maseczka do twarzy. Zanim przedstawię moje przepisy na kosmetyki z winogron, postaram się Wam streścić, jaki skład i jakie właściwości kosmetyczne mają winogrona oraz jakie jest ich zastosowanie kosmetyczne. A olejek z pestek winogron i ekstrakt z winogron? Jakie zastosowanie kosmetyczne mają te eliksiry młodości?
Winogrona – skład i właściwości kosmetyczne
Winogrona są bogate w potas, fosfor, wapń, magnez, bor, jod, miedź i żelazo, witaminy z grupy A, B i C oraz antyutleniające związki polifenolowe (flawonoidy i resweratrol). Polifenole są zawarte w skórkach winogron, zwłaszcza winogron czerwonych. Ich działanie ma na celu zwalczanie wolnych rodników. Z kolei sam resweratrol to prozdrowotny związek chemiczny, który podnosi poziom dobrego cholesterolu, obniża ciśnienie, stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej i minimalizuje ryzyko miażdżycy.
Winogrona i ich zastosowanie kosmetyczne
Mikroelementy i związki chemiczne, które znajdują się w winogronach, są wykorzystywane w kosmetykach o właściwościach pielęgnujących i odmładzających. Mowa zwłaszcza o polifenolach i witaminach, które chronią i regenerują skórę. Wiecie, które części winogron są najczęściej dodawane do kosmetyków? Olejek z pestek winogron i ekstrakt z winogron, z tym że olejek (olej) może być stosowany samodzielnie.
Olejek z pestek winogron i jego zastosowanie kosmetyczne
Olejek z pestek winogron zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy, oleinowy i linolowy), które nawilżają, chronią i wzmacniają skórę, oraz witaminy (A, D, E i K), które bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Na pewno każda z nas poznała bliżej witaminę A i E, czyli słynne „witaminy młodości”, które mają „odmładzający” wpływ na skórę, to znaczy spowalniają procesy starzenia, nawilżają ją i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu olejek z pestek winogron jest popularnym składnikiem kremów przeznaczonych dla skóry dojrzałej i kremów przeciwzmarszczkowych. Z kolei witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi. To wspaniała wiadomość dla tych z nas, które mają cerę naczynkową. Witamina K redukuje typowe dla niej zaczerwienienie skóry i zmniejsza widoczność naczynek, więc wyraźnie poprawia jej kondycję. Polecam go Wam z całego serca, bo sama go stosuję na cerę naczynkową.
Olejek z pestek winogron ma właściwości łagodzące i matujące, dlatego kosmetyki o niego wzbogacone mogą być stosowane w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Na skórę twarzy równie dobrze możecie nakładać sam olej, który bardzo szybko się wchłania i nie zatyka porów. Działa regenerująco, odżywczo i poprawia jędrność skóry. Olej może być stosowany na dłonie, stopy i całe ciało, a także na końcówki włosów, które wzmocnią się i zyskają piękny blask.
Ekstrakt z winogron i jego zastosowanie kosmetyczne
Ekstrakt z winogron zawiera najważniejsze składniki z miąższu, skórek i szypułek winogron. Są to przede wszystkim kwasy owocowe, składniki mineralne, garbniki, flawonoidy, resweratrol i witaminy. Kwasy owocowe mają delikatne działanie złuszczające i regulują wydzielanie sebum. Z kolei polifenole (głównie flawonoidy i resweratrol) chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami, nawilżają ją oraz ułatwiają wchłanianie innych składników.
Ponadto ekstrakt z winogron ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a zawarta w nim witamina A delikatnie wygładza zmarszczki i poprawia napięcie skóry. Ekstrakt z winogron jest składnikiem zwłaszcza kremów ochronno-nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Moje przepisy na domowe kosmetyki z winogron
Peeling do ciała z winogron – przepis
Aby przygotować peeling do ciała z winogron, tłukę w moździerzu pół szklanki pestek z winogron, po czym dodaję do nich po pół szklanki oleju z pestek winogron i cukru. Taki gruboziarnisty peeling nadaje się do masażu całego ciała; wspaniałe je złuszcza i nawilża.
Peeling do twarzy z winogron – przepis
Peeling do twarzy z winogron jest bardzo łatwy w przygotowaniu: wystarczy rozgnieść garść winogron tak, aby pozostały w nich pestki, oraz dodać dwie łyżki miodu i trzy łyżki płatków owsianych. Dokładnie łączymy wszystkie składniki i delikatnie masujemy twarz. Na zakończenie spłukujemy peeling wodą i używamy toniku.
Maseczka do twarzy z winogron – przepis
Maseczka do twarzy z winogron powstaje po rozdrobnieniu garści winogron i wyjęciu z nich pestek. Następnie dodaję dwie łyżki miodu i zagęszczam całość mąką ziemniaczaną. Gotową maseczkę nakładam na twarz na 20 minut, a po upływie tego czasu spłukuję ciepłą wodą. W efekcie skóra będzie nawilżona i rozświetlona. Zresztą, nie musicie mi wierzyć na słowo – sprawdźcie same.
Czy Wy stosujecie kosmetyki na bazie winogron? Jeżeli tak, które wolicie: te zawierające olejek z pestek winogron czy ekstrakt z winogron? Znacie przepisy na domowe kosmetyki z winogron? Jeżeli tak, koniecznie się podzielcie!
Dodaj komentarz