Krem trzeba dobrać do rodzaju cery, odżywkę do problemów z włosami, maskarę do oczekiwanych w makijażu efektów, a podkład do koloru cery. Jak natomiast dobierać puder do twarzy? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć właśnie na to pytanie. Zapraszam 🙂
Dla wielu kobiet jedyny kosmetyk do makijażu twarzy, który trzeba starannie dobierać do swoich potrzeb, to podkład. Nie będę z tym dyskutowała, bo fakt jest taki, że to podstawa udanego make-upu. Chcę jednak zwrócić uwagę na to, że wybór pudru do twarzy jest równie ważny. Ten pomijany kosmetyk spełnia naprawdę bardzo ważną funkcję, bo odpowiada za ostateczny wygląd naszej skóry i trwałość tego, co uzyskamy po nałożeniu podkładu.
Dlaczego puder jest ważny?
W naszym codziennym makijażu puder jest jednym z najważniejszym elementów, choć (niestety) niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę. Najważniejsze zadania pudru do twarzy to:
- matowienie skóry, czyli pochłanianie nadmiaru sebum,
- zapobieganie świeceniu się twarzy w strefie T,
- utrwalanie makijażu tak, aby przetrwały cały dzień,
- maskowanie drobnych niedoskonałości, których nie ukrył podkład,
- wyrównywanie i ujednolicanie tekstury skóry.
Jaki puder do twarzy wybrać?
Istnieje jednak wiele różnych rodzajów pudrów, co może być kłopotliwe, jeśli przychodzi nam jakiś kupić. Co zrobić, gdy musimy wybrać odpowiedni puder do twarzy, ale kompletnie nie wiemy, jak to zrobić?
Oto co powinniśmy wziąć pod uwagę:
- jakość kosmetyku – im bardziej prestiżowa marka, lepsza jakość wykonania, więcej pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo, że puder będzie naprawdę dobry, choć może też być droższy;
- składniki pudru – możemy wybierać między ładnie opakowaną mieszanką syntetyków a pudrem, który zawiera składniki mineralne i naturalne pochłaniacze sebum: od tego, co wybierzemy, zależy to, czy puder zadba o skórę;
- forma produktu – ogólnie pudry dzieli się na pudry sypkie i te w kamieniu, ale warto wiedzieć, że ta klasyfikacja jest dość wąska, a rodzajów pudrów jest tak wiele, że warto dopasować je do swoich potrzeb i umiejętności.
Rodzaje pudrów. Który wybrać?
Zdecydowałam, że dla ułatwienia opiszę podstawowe rodzaje pudrów do twarzy, z którymi możecie się spotkać i podpowiem, dla kogo są odpowiednie.
1. Puder mineralny
Najbardziej popularny i najczęściej wybierany, bo minerały kojarzą się nam z czymś odżywczym i naturalnym. Słusznie, bo pudry mineralne zawierają bardzo dużo cennych dla skóry składników mineralnych, a przez to świetnie sprawdzają się w makijażu u osób o wrażliwej cerze. Najczęściej mają formę pudru sypkiego. Co ciekawe i warte podkreślenia, puder mineralny zastępuje podkład, ponieważ nie tylko matuje, ale też ujednolica koloryt cery, chroni ją i upiększa.
2. Puder transparentny
Kolejnym rodzajem pudru, o którym możemy przeczytać w wielu miejscach, jest puder transparentny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to puder, który nie zawiera pigmentu, a więc nie można użyć go zamiast podkładu. To niekoloryzujący i niekryjący puder, który spełnia przede wszystkim rolę kosmetyku wykańczającego makijaż. Zapobiega błyszczeniu się skóry, wyrównuje ją i utrwala makijaż zrobiony na mokro, czyli np. kremowym podkładem.
3. Puder kryjący
Odmianą pudru, o której warto powiedzieć, jest również puder kryjący. Można stosować go zamiast podkładu lub na podkład. Od pudru mineralnego, który również zastępuje fluid, odróżnia go o wiele lepsze krycie. Nie zawsze też w jego składzie znajdziemy same odżywcze składniki. Kryjący puder do twarzy polecany jest przede wszystkim osobom o cerze dojrzałej, która ma niedoskonałości wymagające lepszego krycia. Taki puder skutecznie kamufluje np. zmarszczki, zaczerwienienia czy przebarwienia.
4. Puder matujący
Dla osób, które zmagają się z cerą skłonną do przetłuszczania się, odpowiedni będzie puder matujący. To rodzaj pudru, który zawiera więcej substancji chłonnych i absorbujących nadmiar sebum np. glinek. Nie należy stosować takiego pudru solo, a zawsze jako kosmetyk utrwalający makijaż i chroniący przed świeceniem się skóry w strefie T. Lekki puder matujący warto mieć zawsze pod ręką, żeby móc użyć go także w trakcie dnia, gdy zajdzie potrzeba zmatowienia cery.
Dodaj komentarz