Odkąd pamiętam, mam problemy z cerą. I doskonale wiem, jak trudna jest pielęgnacja cery wrażliwej. Wybór kosmetyków i zabiegów jest trudny, bo na większość nie możemy sobie pozwolić. Jeden nieprzemyślany krok i kondycja naszej cery może się zdecydowanie pogorszyć. Właściwie to wystarczy zmiana pogody np. spadek temperatury, aby skóra była podrażniona i zaczerwieniona. W tym wpisie poopowiadam wam trochę właśnie o tym.
Cera wrażliwa. Co to właściwie oznacza?
Tak właściwie to nie jest kolejny rodzaj cery tylko określenie tego, jak czyjaś skóra reaguje na różnego rodzaju bodźce. Jak sama nazwa wskazuje jest to taka cera, którą bardzo łatwo podrażnić. Bardzo delikatna i zdecydowanie częściej skłonna do alergii. Często towarzyszą jej zaczerwienienia i rozszerzone naczynka. Tak naprawdę każda cera może być wrażliwa – tłusta, mieszana i sucha.
Rozpoznanie cery wrażliwej jest bardzo proste. Jeśli po nałożeniu nowego kosmetyku reaguje bardzo gwałtownymi zmianami i czujemy dyskomfort np. podrażnienie, to naszym problemem jest cera wrażliwa. Czyli uwrażliwiona na różnego rodzaju zmiany.
„Wrażliwość” jest tutaj pojęciem względnym i warto o tym powiedzieć. To, co dla jednych jest tylko delikatnym pieczeniem, inna osoba może odczuwać jako… ból.
Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich cera również jest wrażliwa. Nie wiążą chwilowego podrażnienia z nadmierną reaktywnością skóry. Najczęściej swoją cerę jako wrażliwą określają posiadacze skóry atopowej, alergicznej lub naczynkowej. I to od nich warto czerpać pomysły na to, jak dbać o cerę wrażliwą w najlepszy sposób.
Pielęgnacja cery wrażliwej, czyli sposoby na ukojenie
Osobom, które stwierdzają u siebie nadwrażliwość skóry, zależy przede wszystkim na choćby chwilowym ukojeniu. Co zrobić, żeby zminimalizować uczucie podrażnienia?
- Nie wystawiaj się na działanie słońca, mrozu, wiatru bez ochrony!
- Wybieraj kosmetyki bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych!
- Stawiaj na produkty delikatne, hipoalergiczne, o neutralnym pH!
- Zrezygnuj ze środków silnie pieniących się, bo one często podrażniają!
- Nie rozstawaj się z filtrem UV, ale wybieraj ten mineralny!
Cera wrażliwa może poczuć się lepiej, jeśli potraktujemy ją odpowiednimi kosmetykami. W tym miejscu uczulam was, żebyście nie wierzyli etykietom. Nie wszystko, co jest „do cery wrażliwej”, naprawdę powinno być opatrzone takim napisem. Analizujcie składy!
Co powinny zawierać kosmetyki do cery wrażliwej?
- Składniki bogate w NNKT (niezbędne kwasy tłuszczowe) np. olejki z wiesiołka, ogórecznika, migdałów, awokado, pszenicy itp.
- Substancje zawierające duże ilości flawonoidów m.in. ekstrakty z zielonej herbaty, miłorzębu, lukrecji, żeń-szenia.
- Dodatki o działaniu silnie nawilżającym i przynoszące ukojenie np. kwas hialuronowy, alantoina, pantenol, woda termalna, sole mineralne lub skwalen.
- Peptydy z zielonych alg morskich, które blokują przekazywanie ze skóry bodźców wywołujących podrażnienia i uwrażliwiających.
A co jeśli kosmetyki do cery wrażliwej nie działają? Czy można się poddać zabiegom kosmetycznym? Wiele kobiet obawia się, że mogą one dodatkowo podrażnić skórę.
Zabiegi kosmetyczne dla cery wrażliwej
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wizyt u kosmetyczki, nawet jeśli nasza skóra jest bardzo problematyczna. Pojawia się tylko jedna ważna kwestia. Zabiegi kosmetyczne dla cery wrażliwej muszą być odpowiednio dopasowane do potrzeb naszej cery. Ważne jest też używanie takich kosmetyków, na które cera wrażliwa nie zareaguje źle.
Sama korzystałam już z kilku zabiegów upiększających i pielęgnujących, mimo że moja cera na co dzień podrażnia się nawet od wycierania bardziej szorstkim ręcznikiem. Oto zabiegi kosmetyczne dla cery wrażliwej, które polecam.
JONOFERAZA
Zabieg, podczas którego na skórę działa się jonami. Wprowadzane są one w głąb skóry za pomocą delikatnego prądu. Całość trwa zwykle około 10 minut, a efekt uzależniony jest od ilości wykonanych zabiegów – poleca się serię 10-15 powtórzeń. Jonoferaza poprawia krążenie w skórze, zmniejsza stany zapalne i ułatwia wchłanianie się substancji odżywczych.
SONOFERAZA
To podobny zabieg, ale w jego przypadku wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Za ich pomogą wprowadza się w skórę substancje odżywcze m.in. lipidy oraz witaminy. Efekty również są różne i zależą od tego, jakiego kosmetyku użyjemy do zabiegu.
OBKURCZANIE NACZYŃ
Największym problemem cery wrażliwej są pękające naczynka. Zabieg obkurczania naczyń to sposób na złagodzenie podrażnień, zaczerwienień i swędzenia. Wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga naturalne procesy odnowy komórkowej. To bardzo popularny zabieg kosmetyczny dla cery wrażliwej, polecany nawet przy trądziku różowatym.
KWASY OWOCOWE AHA
Peeling kwasami owocowymi to również zabieg kosmetyczny polecany dla cery wrażliwej, ponieważ wspomaga złuszczanie martwego naskórka, odmładza i przyspiesza regenerację skóry bez podrażnień (jak ma to miejsce w przypadku peelingów mechanicznych). Kwasy owocowe bardzo szybko przywracają skórze jędrność i witalność, a także rozjaśniają.
ZŁUSZCZANE RETINOLEM
To zabieg nazywany również retibrazją. Polega na delikatnym złuszczaniu martwego naskórka za pomocą witaminy A (retinolu), która często występuje w parze ze wzmacniającą naczynia krwionośne witaminą C. W efekcie cera wrażliwa jest rozjaśniona, wygładzona i ujędrniona.
Dodaj komentarz