jak dbać o skórę zimą?

Cześć!

Zima to ulubiona pora roku dzieci. Ferie, lepienie bałwana i zjeżdżanie z góry na sankach to coś, co mogłyby robić godzinami. Niestety dorosłym nie jest do śmiechu, gdy na dworze pojawia się pierwszy śnieg, a mróz szczypie w nos. I nie mam tu tylko na myśli zaskoczonych kierowców (znowu), lecz wszystkich, których skóra nadmiernie reaguje na zimno. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi odczuciami i możliwymi podrażnieniami?

Co i jak szkodzi skórze zimą?

Zimą na skórę działa bardzo wiele negatywnych czynników. Należą do nich między innymi: niskie temperatury, śnieg, wiatr, promieniowanie ultrafioletowe i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, że skóra:

  • szybciej traci wilgoć;
  • staje się szorstka;
  • traci elastyczność;
  • ma ograniczone mechanizmy obronne;
  • jest podatna na przemrożenie, podrażnienia i uwrażliwienie.

Jak skóra odbiera zimno?

W skórze znajduje się więcej receptorów zimna niż ciepła, dlatego bardziej gwałtownie reagujemy na niższe temperatury. Receptory odbierają wzrost lub spadek temperatury otoczenia dopiero wtedy, gdy ta różni się od temperatury powierzchni skóry. Odbywa się to na tzw. drodze nerwowej złożonej z czterech neuronów. Pierwszy znajduje się w zwojach rdzeniowych i jest odpowiedzialny za przekazywanie pobudzenia z receptorów w skórze. Jego wypustki docierają do drugiego neuronu, neuronu czuciowego, zlokalizowanego w rogach tylnych rdzenia kręgowego. Włókna nerwowe przechodzą na przeciwległą stronę rdzenia kręgowego i dochodzą do mózgowia, gdzie położony jest trzeci neuron czuciowy. Czwarty znajduje się natomiast w zakręcie zaśrodkowym kory mózgu.

Czy zimno jest dla nas obojętne?

Założę się, że od razu powiedziałabyś, że tak nie jest. W końcu nie jest niczym przyjemnym, bo drgawki odczuwasz non stop, a kiedy dzwonisz zębami, to płoszysz ptaki na sąsiednim osiedlu. Tymczasem działanie zimna na nasze ciało można podzielić na pozytywne i negatywne. Pozytywne działanie polega na:

  • pobudzeniu krążenia;
  • działaniu przeciwbólowym;
  • poprawieniu drenażu limfy i krwi;
  • działaniu immunostymulującym;
  • zwiększaniu odporności;
  • działaniu antydepresyjnym.

Natomiast działanie negatywne wiąże się ze spadkiem wilgotności powietrza, zarówno na zewnątrz, jak i w ogrzewanych pomieszczeniach. Co więcej niekorzystnie na skórę wpływają również duże różnice temperatur. Czy wiesz, że kiedy temperatura spada poniżej 8 stopni, to pory naszej skóry się zwężają, mniej się pocimy, a gruczoły łojowe nie zapewniają wystarczającego natłuszczenia? Naczynia krwionośne się zwężają, skóra jest gorzej ukrwiona, a to osłabia jej metabolizm. Naskórek zaczyna się łuszczyć, jest ściągnięty i suchy. Podobno długotrwałe działanie niskiej temperatury powoduje szybsze starzenie się organizmu. Nagła zmiana temperatury może powodować pękanie naczynek i podrażnienia.

Jak zimą dbać o skórę?

Najłatwiejszą formą pielęgnacji jest nawilżanie przez stosowanie właściwych kosmetyków i spożywanie odpowiedniej ilości wody. Zaleca się wypijanie około 1,5 litra płynów dziennie, co skórze ma zapewnić elastyczność, a śluzówkom dostateczną wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest także przyjmowanie suplementów zawierających substancje wiążące wilgoć w skórze. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach jest równie ważne w celu zachowania odpowiedniej kondycji skóry. Aby naczynia krwionośne uchronić przed pękaniem, należy przyjmować odpowiednie preparaty, a skórę stopniowo rozgrzewać. Należy unikać: pocierania dłońmi i przesiadywania przy grzejniku zaraz po wejściu do domu, picia gorących napojów i alkoholu, spożywania pikantnych potraw, mocnych peelingów.

Składniki kosmetyków na zimową aurę

W zimowej pielęgnacji cery postaw na maski i kremy nawilżające przeznaczone do stosowania na noc. Kosmetyki powinny mieć gęstszą formułę i zawierać więcej składników tłuszczowych niż te, których używasz w innych porach roku. Szukaj w nich substancji hamujących utratę wilgoci, uszczelniających warstwę rogową naskórka, nawilżających i łagodzących. Jednymi z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych składników kosmetyków zimowych są ceramidy. To naturalne składniki lipidów skóry, wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka i zapobiegające utracie wilgoci. Niestety wraz z wiekiem i pod wpływem różnorodnych czynników liczba ceramidów w skórze się zmniejsza. Prowadzi to między innymi do patologicznych zmian skórnych i uszkodzeń w warstwie rogowej.

A jak ty pielęgnujesz skórę zimą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *