pielęgnacja cery wrażliwej

Czerwone plamki, pieczenie, swędzenie, drobne krostki – w taki sposób wrażliwa skóra reaguje na nowy kosmetyk i kosmetyki o silnym działaniu, chlorowaną wodę oraz gwałtowne zmiany temperatury. Po czym poznać skórę wrażliwą oraz jak odróżnić ją od alergicznej i naczynkowej? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wrażliwej? Oto moje sposoby na nawilżanie i oczyszczanie skóry wrażliwej.

Po czym poznać wrażliwą skórę?

Skóra wrażliwa przesadnie reaguje na działanie czynników zewnętrznych – swędzeniem, pieczeniem i napięciem. Dzieje się tak, ponieważ jej mechanizmy obronne zostały zaburzone. Zwykle jest to przyczyną niedostatecznego nawilżenia naskórka i uszkodzenia ochronnej warstwy hydrolipidowej przez kosmetyki, które zmieniają jej kwaśny odczyn na zasadowy. Reakcja skóry wrażliwej jest błyskawiczna i objawia się podrażnieniem.

Długo uważano, że w ten sposób reagować może jedynie skóra sucha, a tłusta i mieszana są bardziej odporne. Tymczasem nadwrażliwość i skłonność do podrażnień nie zależy od rodzaju skóry:

  • sucha pod wpływem drażniących substancji jeszcze bardziej się przesusza, zaczyna piec i pojawiają się na niej niewielkie, czerwone plamki;
  • mieszana i tłusta również reaguje pieczeniem, a dodatkowo łuszczeniem i dużymi plackowatymi zaczerwienieniami.

Z reguły wrażliwą skórę mają osoby o jasnej karnacji i jasnych, w tym rudych, włosach.

Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej?

Skóra wrażliwa reaguje w sposób błyskawiczny, a alergiczna – z opóźnieniem. Właśnie na tej podstawie najłatwiej je od siebie odróżnić. Zmiany na skórze alergicznej występują po 12-72 godzinach po zetknięciu się z substancją drażniącą. Alergia wynika z braku odporności nie tylko skóry, lecz także całego organizmu. Uczulony reaguje rumieniem, wysypką i silnym łuszczeniem na dowolną substancję organiczną lub nieorganiczną. Może nią być składnik kosmetyku, składnik pokarmowy, pyłki roślin, odchody roztoczy, sierść zwierząt i substancje chemiczne. Skóra alergiczna źle toleruje składniki naturalne oraz kosmetyki z wyciągami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego.

Opóźniona reakcja skóry alergicznej utrudnia ustalenie alergenu, dlatego leczenie jest długotrwałe i wymaga nie tylko zmiany kosmetyków, lecz także specjalistycznej terapii farmakologicznej.

Jak odróżnić skórę wrażliwą od naczynkowej?

Skóra naczynkowa jest (nad)wrażliwa i na obu pojawiają się zaczerwienienia, ale te określenia nie są tożsame. Cera naczynkowa czerwieni się pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr, wahania temperatur czy klimatyzacja. Charakterystyczna jest dla niej teleangiektazja, czyli popękane naczynka.

Uszkodzenie mechanizmów obronnych skóry może mieć wiele przyczyn; niektóre są od nas niezależne, a na inne mamy wpływ. Za najważniejsze uważa się:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • ogrzewanie i klimatyzacja,
  • stres,
  • opalanie,
  • palenie papierosów (czynne i bierne),
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • gwałtowne zmiany temperatury,
  • wiatr,
  • chlorowana woda,
  • detergenty w proszkach i płynach do płukania.

Pielęgnacja skóry wrażliwej – moje sposoby

Nawilżanie skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa powinna być nawilżana od środka i z zewnątrz. W tym celu pijcie dwa litry wody, w tym szklankę niegazowanej wody mineralnej na czczo, zaraz po przebudzeniu. Zimą stosujcie tłuste kremy, które utworzą na skórze film ochronny, a latem smarujcie ją kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Zanim kupicie nowy kosmetyk, poproście o tester i wykonajcie próbę uczuleniową. Posmarujcie się nim za uchem lub na przedramieniu. Jeżeli wysypka ani zaczerwienienie nie wystąpią, możecie zaaplikować kosmetyk na delikatniejszą skórę twarzy. Przy skórze wrażliwej nie należy eksperymentować z kosmetykami, mimo że nowości potrafią być kuszące.

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Do porannego mycia twarzy stosujcie wodę w sprayu lub mineralną bądź napary z rumianku lub lipy. Możecie całkowicie zrezygnować z wody na rzecz mleczka albo śmietanki.

Przy wyborze kremu do twarzy szukajcie kosmetyku, który zawiera możliwie najmniej składników czynnych, konserwantów oraz substancji barwiących i zapachowych. Krem do cery wrażliwej powinien zawierać kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, pantenol, wodę termalną, kwas hialuronowy oraz wyciągi z rumianku, melisy i ogórecznika lekarskiego. Wszystkie te substancje wzmacniają naskórek i warstwę hydrolipidową oraz łagodzą podrażnienia. Krem wklepujcie delikatnie, aby nie naciągnąć skóry. W ciągu dnia nawilżajcie twarz wodą w sprayu.

Z reguły skóra wrażliwa źle toleruje kosmetyki kolorowe, ponieważ zawierają substancje chemiczne, które mogą ją podrażniać, między innymi chrom i nikiel. Aby tego uniknąć, powinnyście wybierać podkłady, tusze, cienie i szminki dedykowane skórze wrażliwej.

W celu usunięcia makijażu i oczyszczenia skóry twarzy z kurzu i tłuszczu stosujcie łagodzące mleczka kosmetyczne. Nakładajcie ich grubą warstwę i delikatnie zbierajcie wacikiem. Następnie przecierajcie twarz bezalkoholowym tonikiem. Do demakijażu oczu wybierajcie preparaty bez konserwantów, o neutralnym pH i lekko tłustej konsystencji.

Mycie wrażliwej skóry nie jest proste, ponieważ do oczyszczania całego ciała trudno używać wody mineralnej lub przegotowanej. Z tego powodu preparaty myjące, które stosujecie, powinny nawilżać, łagodzić podrażnienia, zapobiegać uszkadzaniu warstwy hydrolipidowej naskórka i zachowywać kwaśny odczyn skóry. Jeżeli lubicie kąpiele, unikajcie pieniących się i pachnących płynów, za to wlewajcie do wanny natłuszczające oliwki lub olejki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.

W jaki sposób Wy pielęgnujecie swoją wrażliwą skórę? Po jakie kosmetyki sięgacie, a których składników bezwzględnie unikacie? Czekam na Wasze komentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *