emolienty w pielęgnacji

Cześć!

Jeżeli zamiast prysznica wybierasz kąpiel, to pewnie wiesz, że nie wystarczy dolać do niej pieniący się żel. Najlepsze co możesz zrobić dla swojej skóry w tym wypadku jest dodanie emolientów. Czym są, jak działają i jakie mają właściwości? Przeczytaj koniecznie mój tekst, a dowiesz się, wszystkiego na temat emolientów.

Co to są emolienty?

Emolienty to składniki zmiękczające, bardzo często stosowane w różnego rodzaju kosmetykach. Ich najważniejszym zadaniem jest nawilżanie i uelastycznianie naskórka. Są dostępne pod wieloma formami. Znajdziesz je w balsamach, emulsjach i olejkach. Jednak tak naprawdę najlepsze dla skóry są emolienty naturalne.

Jak działają emolienty?

Emolienty są bardzo ważnymi składnikami potrzebnymi do pielęgnacji skóry. Ich działanie polega na:

  • zmiękczaniu i wygładzaniu skóry;
  • ochronie skóry przed utratą wody;
  • nawilżaniu i zatrzymaniu wilgoci w naskórku;
  • natłuszczaniu skóry;
  • tworzeniu bariery ochronnej na skórze.

Czego unikać w składzie emolientów?

Nie wszystkie składniki współpracują z emolientami. Jeżeli masz wrażliwą, delikatną lub atopową skórę, to unikaj następujących substancji: parabenów, składników zapachowych i innych szkodliwych konserwantów. Z drugiej jednak strony większość tych substancji nie spowoduje większych niedoskonałości i podrażnień. Ale lepiej dmuchać na zimne.

Dla kogo emolienty są niezbędne w pielęgnacji?

Emolienty powinni stosować zamiast mydła wszyscy ci, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby skóry, np.: łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, nadmierne łuszczenie się, pęknięcia naskórka. Emolienty dobrze się sprawdzą w pielęgnacji skóry delikatnej i dzieci. Są też zalecane do kąpieli nawet wtedy, gdy nie masz żadnych kłopotów ze skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *