Hej dziewczyny!
Dobór cieni do powiek nie jest prostą sprawą. Zły odcień może zepsuć cały makijaż, przytłoczyć, wyglądać zbyt nachalnie lub groteskowo. Dziś podpowiem wam, jakie odcienie do was pasują i jak je odpowiednio dobrać, aby wasz makijaż zawsze była zachwycający i działał na waszą korzyść i urodę (✿◠‿◠) Do dzieła!
Jak wybrać cienie do powiek – kolor cieni a odcień karnacji
Cieni nie wybiera się do koloru ubrania, które macie na sobie (nie,nie,nie nigdy tak nie róbcie):) Najlepiej dobierać cienie do waszej karnacji. Poniżej drobna ściąga: jakie cienie do jakiej karnacji?
- karnacja jasna – najlepiej pasują do was błyszczące cienie w różnych odcieniach brązu – od jasnego, ciepłego orzecha po ciemną czekoladę
- karnacja oliwkowa – pasują do niej ciemne kolory, które warto nieco ożywiać i rozświetlać jasnymi perłowymi cieniami. „Oliwkowe” dziewczyny będą dobrze wyglądały w wielu odcieniach szarości i brązach. Ten typ karnacji jest bardzo uprzywilejowany, ponieważ pasuje do niego mnóstwo odcieni: szmaragdowozielone, śliwkowe, szafirowe, grafitowe, granatowe. Dziewczyny, macie pole do popisu:)
- karnacja śniada – dziewczyny o takiej karnacji powinny wybierać cienie w kolorach miedzi, złota, wina i brązu. Na takiej karnacji dobrze wyglądają również wszelkie odcienie różu, grafitowe, turkusowe oraz fiolety
- karnacja ciemna – w wyjątkowo jasnych, perłowych odcieniach możecie wyglądać nieco… nienaturalnie. Na co dzień wybierajcie odcienie miedzi i brązu, a do mocniejszego makijażu używajcie rubinowych, szafirowych i szmaragdowych cienie do powiek. Dobrze będziecie się również czuły w kolorze opalonego różu.
Temperatura cieni i karnacji – to również bardzo istotny aspekt, musicie sprawdzić, czy w wasz typ urody to ciepłe czy zimne tony i do nich dobierać cienie: będą wówczas idealnie harmonizowały z waszą urodą.
Jak wybrać cienie do powiek? Cienie do powiek a kolor oczu
- Oczy niebieskie dobrze wyglądają w odcieniach szarości, bieli, khaki, karmelowego brązu i odcieniach pastelowych (róże, błękity, jasne odcienie fioletu i lila)
- Oczy zielone wyglądają dobrze w odcieniach, które kontrastują z kolorem ich tęczówki. Brązy, cała gama fioletów (od delikatnych odcieni lila, lawendowych i wrzosowych aż po ciemną śliwkę lub oberżynę). Dziewczyny o zielonych oczach dobrze wyglądają również w delikatnych beżach zestawianych z brązami.
- Oczy piwne – odcienie miedzi i brązy, oraz perłowe odcienie beżu to dla was najlepsze kolory. Te z was, które są już wtajemniczone w alkowy makijażu, mogą eksperymentować z odważniejszymi kolorami: fiolet, śliwka, czerwień.
Cienie do powiek a kolor włosów
Pewnie zaskoczę teraz wiele z was, ale kolor włosów nie jest bez znaczenia przy wyborze cieni do powiek, np. kobiety o rudych włosach wyglądają wspaniale w odcieniach zielonych i khaki, a panie, które mają ciepły podcień włosów ze złotymi akcentami za pomocą złotego cienia mogą je dodatkowo podkreślić. Blondynki wyglądają dobrze we odcieniach koralowych i ciemnoszarych, a te z was, które mają skandynawski, chłodny odcień blondu z pewnością polubią się ze srebrnymi cieniami, lub srebrnymi refleksami zblendowanymi z każdym innym kolorem.
Jak wybrać cienie do powiek – paleta barw (koło barw)
Wizażyści i początkujący makijażyści mają pewien sprytny sposób na to, jak dopasować cienie do koloru oczu – chętnie korzystają z tzw koła barw. Taka paleta szybko pokaże wam, jakie odcienie kontrastują z kolorem waszych spojówek, czyli innymi słowy: podkreślają kolor waszych oczu. Odcienie przeciwstawne są po drugiej stronie koła, czyli są rozmieszczone na wprost siebie. Koło barw pomaga również zestawiać ze sobą dwa kolory cieni do powiek. Dzięki niemu albo możecie wybierać i zestawiać kolory, które leżą obok siebie (aby uzyskać harmonijny makijaż) albo łączyć te na dwóch przeciwległych biegunach, aby uzyskać kontrastujący efekt. Koło barw ma jeszcze jedną zaletę: nie tylko pozwoli zestawić ze sobą cienie, ale w ogóle wykonać harmonijny makijaż: jeśli np. chcecie dobrać cienie do fioletowej pomadki – sprawdźcie jakie kolory leżą po drugiej stronie koła i wykorzystajcie je w makijażu. Trudne? Z czasem będzie coraz łatwiej. Na pocieszenie powiem wam, że istnieje grupa cieni o neutralnych kolorach – one pasują do każdej karnacji, każdego typu urody i wszystkich kolorów włosów:) Warto się z nimi zapoznać (odsyłam do grafiki Google lub książki Rae Morris „Makijaż w mgnieniu oka”, w której jest świetnie opisane (i „wymalowane” 😉 jakie cienie pasują do jakiej karnacji.
Jakie cienie kupić na początek?
Wiele z was zastanawia się czy kupić pojedynczy cień, poczwórne, a może od razu całą paletkę? Ja mam na to jeden, genialny patent, czyli własnoręcznie nieskompletowana paletka: dzięki temu same dobieracie sobie cienie, które do was pasują i w dodatku macie pewność, że będziecie używały każdego cienia z palety. Oczywiście w takiej palecie nie może zabraknąć matowych beży i tzw „nudziaków” do dziennego makijażu, ale równocześnie możecie do niej dołączyć kolory „na wielkie wyjście” które będą indywidualnie dostosowane do was i waszego typu urody. Paletkę możecie zestawić w salonach kosmetycznych pod czujnym i troskliwym okiem 😉 makijażystki, która pomoże dobrać najbardziej dopasowane do was kolory:) Powodzenia:)
Dodaj komentarz