Cześć!
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak to jest, że paznokcie akrylowe lub żelowe tak szybko się utwardzają pod lampami UV? Jeżeli nie, to przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz. Opowiem ci o rodzajach żeli UV, procesie utwardzania i fazach stylizacji paznokci. Zapraszam do lektury!
Czym tak naprawdę są żele UV?
Żele UV to światłoczułe produkty, za pomocą których manikiurzystka przedłuża, wzmacnia i ozdabia paznokcie. Występuje w bardzo różnych formach, bo mamy na przykład żele budujące, podkładowe, nabłyszczające i kolorowe w niezliczonych odcieniach. W stylizacji paznokci używa się często soak-off i lakierów hybrydowych, które są łatwe do usunięcia po namoczeniu ich specjalnym płynem. Pozostałe żele są jednak odporne na działanie tego typu rozpuszczalników. Skąd wzięła się moda na żele UV? Początek zawdzięczają żelom stosowanym do celów dentystycznych – w końcu dentyści stosują wypełnienia światłoutwardzalne.
Żele UV – skład
Żele światłoutwardzalne składają się ze składników takich jak:
- monomery – małe cząsteczki, które łączą się w polimery o różnej długości;
- żywica – wpływa na właściwości żelu i sprawia, że żel jest bardziej giętki lub sztywny;
- oligomery – składają się z takich samych lub podobnych cząsteczek, które również łączą się w polimery;
- inicjatory – umożliwiają rozpoczęcie reakcji chemicznej. Wyróżniamy wśród nich fotoinicjatory, dzięki którym żel twardnieje pod wpływem promieniowania UV;
- stabilizatory – zapobiegają między innymi przedwczesnemu twardnieniu i przebarwieniom;
- polimery – to połączenie wielu małych molekuł, które powstają pod wpływem działania światła UV.
Jak twardnieje żel UV?
Żele UV aplikuje się w formie płynnej. Aby stwardniał, musi dojść do reakcji chemicznej, która może przebiegać intensywnie lub bardzo powoli. Twardnienie przyspiesza działanie lampy UV, w trakcie którego dochodzi do polimeryzacji, czyli: łączenia się molekuł, powstawania długich łańcuchów i łączeń oraz zakończenia się tworzenia łańcuchów i tym samym twardnienia żelu.
Po zakończeniu procesu polimeryzacji na powierzchni paznokcia powstaje lepka powłoczka, która umożliwia nałożenie kolejnych warstw żelu. Jeżeli nie będziemy tego robić, to wystarczy zmyć tę warstwę. Do szybkiego i całkowitego utwardzenia żelu wystarczy lampa UV o długości fali 320 do 400 nm. Należy przy tym pamiętać o wymianie żarówek co trzy lub cztery miesiące. Taka wymiana nie dotyczy urządzeń LED i CCFL (połączenie lampy UV i LED).
Proces twardnienia żelu – jak to się dzieje?
Podczas procesu polimeryzacji wytwarza się ciepło, a jest go więcej, gdy szybciej przebiega reakcja. W grę wchodzi tu jakość produktu do stylizacji i doświadczenie manikiurzystki. A dlaczego żel przywiera do płytki paznokcia? Chodzi o połączenie żelu z keratyną i o łączenie mechaniczne. Żel i keratyna mają podobną budowę, dlatego mogą się połączyć ze sobą. Łączenie mechaniczne natomiast polega na żłobieniu w powierzchni paznokcia wgłębień, dzięki czemu przyczepność jest lepsza.
Fazy w utwardzaniu żelu UV
W stylizacji paznokci wyróżnia się trójfazowy system:
- Przyczepność, która polega na nakładaniu warstwy żelu bazowego bardzo dobrze łączącego się z naturalną płytką paznokcia.
- Modelowanie, czyli nadawanie płytce kształtu za pomocą żelu o konkretnej konsystencji.
- Nabłyszczanie, które polega na nałożeniu żelu w celu wygładzenia i nabłyszczenia płytki paznokcia.
Do każdej z tych faz używa się trzech odrębnych produktów. Żel bazowy o dużej odporności na zarysowania łączy się z naturalnym paznokciem. Żel budujący dba o wytrzymałość płytki, a nabłyszczający nadaje naturalny połysk. Obecnie używa się pojedynczych produktów, które skupiają w sobie wszystkie trzy fazy i sposoby działania. Wiąże się to z wygodą zastosowania i krótszym czasem wizyty w salonie kosmetycznym.
Czy już wiesz, jak powstaje twój manicure?
Dodaj komentarz