Witaj!

Kosmetyki naturalne są teraz w modzie i niewątpliwie mają bardzo dużo zalet. Chciałabyś zmienić sposób pielęgnacji i zaufać naturze? Podpowiem Ci, jak to zrobić, ponieważ robię to od kilku lat!

Nie zawsze problemy skórne wynikają z naszych genów. Czasem jest to wina nieodpowiedniej pielęgnacji. Może Twoja skóra źle znosi działanie substancji chemicznych i warto “przerzucić się” na coś innego? Zła kondycja naszej skóry może być dobrym powodem na zmianę naszych nawyków pielęgnacyjnych.

Co to znaczy, że kosmetyk jest naturalny?

Firmy, takie jak Soil Association, Nature lub Cosmetic Organic Standard decydują o tym, czy kosmetyk jest naturalny. Jeżeli 95% to składniki naturalne, uzyskane przy pomocy filtracji, suszenia, destylacji itp., wtedy produkt się kwalifikuje. Zdarza się, że w składzie znajdziemy składniki syntetyczne. Dzieje się tak, ponieważ czasem ich obecność jest usprawiedliwiona.

Jak powstają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne uzyskiwane są dzięki metodom fizycznym, jak wcześniej wspomniane filtracja, suszenia, destylacja czy tłoczenie, ale także dzięki metodom enzymatycznym i mikrobiologicznym. Składniki mogą być pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. W takich kosmetykach nie znajdziemy szkodliwych substancji.

Czy kosmetyki naturalne to sposób na piękną skórę?

Wszystkie kosmetyki naturalne powstają po to, aby chronić naszą skórę. Większość z nich przynosi wyłącznie korzyści. Wcale to nie oznacza jednak, że naturalne środki do pielęgnacji nie uczulają. Nie zawsze taki składnik działa na cerę odpowiednio. Ryzyko uczuleń jest jednak niższe niż w przypadku kosmetyków chemicznych.

W opisywanych kosmetykach znajdziemy substancje, które skutecznie pomogą naszej skórze w walce z niedoskonałościami. Zresztą stosowane są one nie tylko w kosmetyce! Mamy do czynienia z nimi także w medycynie.

Jak wybierać kosmetyki naturalne?

Nie zawsze wiemy, jak czytać skład takich kosmetyków, jakich substancji unikać i jak rozpoznawać te najlepsze. Jeżeli czytasz skład, a nie jesteś w stanie zweryfikować, czy produkt jest dobry, najlepiej sprawdź w internecie lub używaj odpowiednich aplikacji. 

Zwracaj uwagę na certyfikaty. Organizacje badające składniki kosmetyków wystawiają specjalne certyfikaty, które informują nas o tym, czy kosmetyk jest naturalny. Jednak na potrzeby marketingu, często ten certyfikat nie ma nic wspólnego ze składem kosmetyku. Warto więc mimo wszystko to zweryfikować.

To, że kosmetyk nie posiada certyfikatu, wcale nie oznacza, że jest zły. Często zdarza się, że taki produkt też ma dobry skład. Dzieje się tak dlatego, że wystawienie certyfikatu do najtańszych nie należy. 

Nie zawsze warto kierować się długością składu. Zazwyczaj myślimy, że im dłuższy, tym gorzej. Jednak może właśnie w nim wypisany jest szereg dobroczynnych składników?

Zwracaj uwagę na datę przydatności, ponieważ naturalne kosmetyki charakteryzują się krótkim okresem, w którym można je wykorzystać.

Kolejność wymienionych składników jest bardzo ważna!

Trudna nazwa = związek chemiczny? Zazwyczaj tak jest. Często zdarza się, że im nazwa jest trudniejsza do wymówienia, tym bardziej syntetyczny jest produkt.

Nie zapominaj o czytaniu etykiet i weryfikacji certyfikatów. Składniki roślinne i ekologiczne formuły mogą zadecydować o tym, że kosmetyk będzie miał pozytywny wpływ na naszą skórę. Uważaj na to, żeby nie dać się oszukać.

Warto zmienić nawyki i zadbać o siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *