jaki depilator wybrać?

Testowałam wiele metod depilacji, jeżeli nie wszystkie, i muszę Wam powiedzieć, że jedna z nich mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Chodzi o depilator. Dawno temu podkradałam jeden mamie, ale zabieg z jego wykorzystaniem był tak bolesny, że efekt, skądinąd zadowalający, go nie wynagradzał. Depilator, którego teraz używam, jest zupełnie inny. Czy warto kupić depilator? Jakie są jego zalety, wady i jaki depilator wybrać?

Depilator – zalety

Kobiety, które chciałyby zacząć używać depilatora, boją się związanego z tym bólu; przy okazji nie chcą wydawać pieniędzy na coś, co nie posłuży im długo. Sprawdziłam na własnej skórze, że depilacja za pomocą nowoczesnego depilatora z górnej półki jest dużo mniej nieprzyjemna niż depilacja woskiem. Dlaczego? Głównie dlatego, że niektóre modele depilatorów możecie stosować także na mokro, gdy leżycie wygodnie w wannie i cieszycie się relaksującą kąpielą. Kiedy skóra jest rozgrzana, ból i dyskomfort towarzyszące mechanicznemu usuwaniu włosków maleją.

Ponadto wokół tej metody depilacji narosło wiele mitów, między innymi taki, że aby skutecznie wydepilować włoski, muszą być one dość długie, i taki, że włosy po depilacji rosną grubsze. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: dzięki depilatorowi skóra może być gładka przez cały sezon, ponieważ stosowanie go nie wymaga czekania na odrost włosów; dobrej jakości urządzenie jest w stanie uchwycić i usunąć włoski o długości 5 milimetrów, podczas gdy w przypadku depilacji woskiem muszą być one aż cztery razy dłuższe. Ponadto włoski po depilacji są osłabione, dlatego odrastają cieńsze, a nie – jak sądzi wiele kobiet – grubsze.

Co do kwestii finansowych to najtańsze jest golenie nóg. Z drugiej strony to metoda depilacji nieefektywna i czasochłonna, bo wymaga powtórzenia już następnego dnia, kiedy włoski zaczynają odrastać. Podobnie jest w przypadku kremów do depilacji – także wtedy włoski szybko odrastają, a ponadto skóra ulega podrażnieniom. To ostatnie jest spowodowane zawartością silnych substancji rozpuszczających połączenia między włoskami. Ponadto tubka takiego kremu zwykle wystarcza na dwa użycia, co przy regularnym stosowaniu stanowi spory wydatek. Drogie (a dodatkowo czasochłonne) są również zabiegi depilacji w salonie kosmetycznym. Pięć takich zabiegów kosztuje tyle co dobrej jakości depilator.

Depilator – wady

Depilator ma trzy zasadnicze wady:

 • cena,
 • ryzyko zapalenia mieszka włosowego,
 • ból.

Cena depilatora, choć jest wysoka, zwłaszcza jeżeli interesuje nas depilator z górnej półki, to szybko się zwraca. Jak napisałam, depilator kosztuje tyle, ile musiałybyście zapłacić za pięć zabiegów depilacji woskiem w gabinecie kosmetycznym. Jego koszt można odnieść do każdej innej metody depilacji – owszem, wszystkie je przewyższy, ale albo szybko się zwróci, albo wynagrodzi go większa skuteczność depilatora.

Zapalenie mieszka włosowego najczęściej jest spowodowane depilacją za pomocą depilatora, ponieważ tylko on usuwa włosy wraz z cebulkami. Mimo to może je wywołać nawet stosowanie maszynki jednorazowej – nie ma reguły. Wiadomo, że niektórzy mają większą tendencję do wrastania włosków po depilacji i zapalenia mieszka włosowego. Na szczęście, można temu zapobiegać na wiele sposobów.

Ból. Rzeczywiście, używanie depilatora trochę boli. Ale pocieszę Was, że kiedyś bolało znacznie bardziej. Nasadki chłodzące i masujące, w które wyposażone są dzisiejsze depilatory, w sposób znaczny minimalizują ten ból, a gdy pomyślicie o długotrwale gładkich nogach, ten dyskomfort zmniejsza się jeszcze bardziej.

Jaki depilator wybrać?

Jeżeli podejmiecie decyzję o zakupie depilatora, nie kupujcie pierwszego z brzegu. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia kierujcie się przede wszystkim tym, jakie ma funkcje, to znaczy:

 • Czy działa bez kabla
  Modele depilatorów wyposażone w akumulatory są wygodniejsze, ponieważ można je szybko naładować i stosować nawet tam, gdzie nie ma prądu, na przykład na wakacjach pod namiotem, a podczas jego użytkowania nie plączą się żadne kable,
 • Czy ma funkcję regulacji prędkości
  Wiadomo, że im szybsze obroty, tym dokładniejsza depilacja, ale jeżeli Wasza skóra jest wrażliwa, lepszy będzie depilator, który działa na wolnych obrotach,
 • Czy został wyposażony w wymienne nasadki do depilacji różnych partii ciała
  Szukajcie zwłaszcza nasadki golącej, która przed zabiegiem właściwym podgoli dłuższe włoski, a tym samym skróci go, nasadki masującej, która masuje depilowaną skórę i zmniejsza dyskomfort, trymera do bikini oraz nasadki do depilacji miejsc wrażliwych,
 • Czy jest wodoodporny
  Tylko depilatory wodoodporne umożliwiają depilację na mokro, czyli na przykład podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Takie udogodnienie wyraźnie zmniejsza dyskomfort, a ponadto tylko wodoodporny depilator można myć pod bieżącą wodą,
 • Czy posiada ułatwienia dla początkujących
  Jeżeli to ma być Wasz pierwszy depilator, warto wybrać taki, który będzie łatwy w użytkowaniu. Co to znaczy? Dobrze, żeby był wyposażony w technologię monitorowania siły nacisku głowicy na skórę i miał antypoślizgową rączkę,
 • Czy ma funkcje dodatkowe
  Należą do nich między innymi podświetlane pęsety, które ułatwiają dostrzeżenie i usunięcie najcieńszych włosków, lub specjalna szczoteczka do depilacji twarzy.

Dobry depilator będzie Wam służył przez lata. Przed zakupem upewnijcie się, że wybrany model został solidnie wykonany, to znaczy czy wszystkie elementy do siebie przylegają i żaden nie odpada po potrząśnięciu urządzeniem. Ponadto wybierajcie depilatory cenionych producentów.

Czy Wy używacie depilatora? Jeżeli tak, jesteście zadowolone z efektów? Jeżeli nie, jakie metody depilacji preferujecie? Czekam na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *