uczulenie na metale

Z metalami ciężkimi styczność mamy częściej niż ci się wydaje. Nikiel, pallad, kobalt i chrom – to własnie z nimi mamy do czynienia, kiedy korzystamy z urządzeń mobilnych, zapinamy guziki w spodniach, malujemy się cieniami do powiek, zakładamy biżuterie, płacimy monetami, zamykamy kluczem drzwi lub wdychamy zanieczyszczone powietrze. W takim razie czy możemy ustrzec się przed ich działaniem?

Kto jest uczulony na metale?

Szacuje się, że co 7 osoba na świecie jest uczulona na nikiel. Jest to najpowszechniejszy rodzaj uczulenia, bo można nabyć go w każdym momencie życia. Wystarczy do tego długotrwała ekspozycja na czynnik uczulający. A o to wcale nie trudno. Nikiel znajduje się zarówno w smogu, jak i przedmiotach codziennego użytku. Jeżeli nikiel skumuluje się w organizmie, może to prowadzić do nabycia alergii kontaktowej. Oprócz tego metal ten prowadzi do uszkodzenia białek i naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jak metale wpływają na skórę?

Jony metali z łatwością przenikają przez skórę. Przywołany przeze mnie wcześniej nikiel może prowadzić do przyspieszenia procesu starzenia oraz pojawienia się wysypki, pęcherzy i egzemy. Skóra może się przesuszać, a nawet pękać. Powoduje to dyskomfort fizyczny i estetyczny. Jeżeli niedoskonałości pojawią się na twarzy, szyi, dekolcie lub dłoniach, to trudno będzie je ukryć.

Jak zdiagnozować uczulenie na metale?

Diagnoza uczulenia na metale jest trudna i często mylona z atopowym zapaleniem skóry, bo daje takie same objawy. Najlepszym sposobem są testy alergiczne przeprowadzane na skórze pleców. Alergeny zabezpiecza się plastrem, a po upływie 48 lub 72 godzin dokonuje się odczytów. Wyniki podaje się w skali od 0 do 3 plusów, a za wynik dodatni uważa się dwa plusy, które oznaczają występowanie rumienia lub grudek na skórze.

Jak chronić skórę przed alergią kontaktową?

Najlepsza jest profilaktyka, czyli unikanie alergenu. Niestety w obecnym świecie jest to praktycznie niemożliwe. Kolejnym rozwiązaniem może być stosowanie sterydów. Jednak taka kuracja wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Należą do nich między innymi: pigmentacja skóry, rozstępy lub zmiany podobne do trądziku. Najlepszym sposobem na ochronę przed metalami są specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do skóry narażonej na alergię kontaktową. Zawierają takie składniki, które tworzą barierę uniemożliwiającą przenikanie szkodliwych substancji w głąb skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *