pielęgnacja cery alergicznej

Cześć!

Pielęgnacja cery wrażliwej wcale nie jest taka łatwa, jak może ci się wydawać. Wykazuje reaktywność na niemal każdy bodziec zewnętrzny, często pojawiają się na niej reakcje alergiczne, trudno dobrać do jej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki. Jeżeli masz cerę wrażliwą, to sprawdź, jak o nią zadbać i czego nie wolno ci robić.

Mycie twarzy wodą i mydłem

To bardzo kiepski pomysł, jeśli chodzi o pielęgnację cery wrażliwej. Dlaczego? Zarówno mydło, jak i woda z kranu wysuszają cerę, uszkadzają barierę hydrolipidową i powodują podrażnienia. Dlatego skórę o wiele lepiej jest myć w przegotowanej, źródlanej, niskozmineralizowanej lub destylowanej wodzie. Zamiast mydła stosuj łagodne płyny o neutralnym pH bez zawartości SLS, SLES, alkoholu i innych drażniących substancji.

Peeling mechaniczny do cery wrażliwej

Taki kosmetyk z pewnością podrażni twoją wrażliwą skórę. Zaczerwienienia, uszkodzenia naskórka i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia murowane. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie peelingów enzymatycznych lub gommage, które łagodnie działają na cerę i są oparte o naturalne składniki. Takie złuszczanie naskórka warto zastosować raz na tydzień, a u osób, których skóra jest bardzo reaktywna – raz na dwa tygodnie.

Nie zmieniaj sprawdzonych kosmetyków

Cera wrażliwa, alergiczna i reaktywna źle reaguje na nowe kosmetyki i formy pielęgnacji. Jeżeli twoje stare produkty działają dobrze i nie powodują żadnych podrażnień, to po co je wymieniać? Na pewno nie chcesz narażać skóry na dolegliwości i alergie. Dlatego wybierz zestaw preparatów, które w 100% są odpowiednie dla twojej cery i w ogóle ich nie zmieniaj.

Przetestuj kosmetyk zanim go użyjesz

Zanim zaczniesz używać danego kosmetyku, zrób próbę uczuleniową. Niewielką ilość produktu nałóż na taki fragment skóry, który jest zazwyczaj zasłonięty ubraniem lub włosami. Jeżeli po dobie lub dwóch na skórze nie pojawi się żadna reakcja alergiczna, to kosmetyk możesz stosować bez żadnych przeszkód.

Zbyt gorąca kąpiel lub za gorący prysznic

Woda o wysokiej temperaturze może uszkadzać barierę hydrolipidową naskórka i podrażniać skórę. Co więcej gorącą wodą możesz się po prostu poparzyć. Jeżeli masz wrażliwą, reaktywną i alergiczną skórę, to gorąca kąpiel lub bardzo ciepły prysznic nie jest wskazany. O wiele lepiej jest poleżeć w wannie z letnią wodą i dodatkiem olejków, ziół i owoców lub wziąć krótki prysznic.

Chemiczne filtry UV

Skórę wrażliwą, alergiczną i reaktywną należy chronić przed słońcem, ale trzeba to robić dobrze i skutecznie. Nie stosuj produktów z chemicznymi filtrami UV, bo mogą podrażniać i zapychać cerę. O wiele lepiej sprawdzą się kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), czyli z dwutlenkiem cynku lub tytanu. Te składniki nie wnikają w skórę, lecz pozostają na jej powierzchni i odbijają światło słoneczne.

Kosmetyki z olejami mineralnymi

Oleje mineralne pozostawiają na skórze ochronną otoczkę, która zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Będą więc dobrze działać zimą i kiedy cera potrzebuje natychmiastowej ochrony. Z drugiej jednak strony mogą zapychać pory skóry, uniemożliwiać przenikanie składników odżywczych i być trudne do usunięcia z powierzchni twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *