Rozstępy są wynikiem gwałtownego rozciągania się skóry. Nikt ich nie lubi, a zwłaszcza kobiety w ciąży, które są na nie szczególnie narażone. Dlaczego właśnie one? Ponieważ pod wpływem krążącej w organizmie dużej ilości kortyzolu (hormonu wydzielanego przez korę nadnerczy) słabną włókna kolagenu. Ponadto duża ilość tego hormonu sprawia, że nowe włókna kolagenu (te, które komórki skóry wytwarzają dopiero po tym, jak kobieta zajdzie w ciążę) są od początku mniej odporne na rozciąganie. Kiedy ciążowy brzuch rośnie, włókna kolagenu pękają, a skóra się rozchodzi i pojawiają się na niej intensywnie czerwone pręgi. Najczęściej te rozstępy są niewielkie – mają dwa, trzy centymetry długości i około pięciu milimetrów szerokości. Najczęściej, ale nie zawsze – u niektórych kobiet mogą przebiegać przez całą szerokość brzucha i rozciągać się na centymetr. Bardzo trudno się ich pozbyć, dlatego najlepiej nie dopuścić do ich powstania. Czy każda kobieta w ciąży ma lub będzie miała rozstępy? Kiedy w ciąży zaczynają się pojawiać rozstępy i kiedy można zacząć stosować krem przeciw rozstępom? Czy wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne w ciąży? Jak nakładać kremy przeciw rozstępom oraz czy krem przeciw rozstępom i balsam antycellulitowy można stosować jednocześnie? Za chwilę odpowiem Wam na te pytania.
Czy każda kobieta, która spodziewa się dziecka, ma lub będzie miała rozstępy?
Rozstępy w ciąży pojawiają się u 60-90% przyszłych mam. O tym, czy wystąpią u Was, decydują następujące czynniki:
- Geny
Jeżeli podobnie jak Wasze mamy lub babcie macie skłonność do rozstępów, mogą się one pojawić właśnie w ciąży. - Nadmierny przyrost wagi
Nadprogramowe kilogramy w biodrach lub udach dodatkowo osłabiają włókna kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność skóry. - Wiek przyszłej mamy
Kobiety bardzo młode są szczególnie narażone na rozstępy, ponieważ ich skóra jest bardziej podatna na pękanie.
Kiedy w ciąży zaczynają się pojawiać rozstępy?
Zwykle tak się dzieje pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch widocznie rośnie. Jeżeli jesteście w ciąży mnogiej lub bardzo przytyłyście już na początku ciąży, to może nastąpić wcześniej.
Kiedy można zacząć stosować krem przeciw rozstępom w ciąży?
Odpowiedzi na to pytanie szukajcie na opakowaniach poszczególnych preparatów. Producenci większości z nich zalecają, aby stosować je po trzecim miesiącu ciąży. To nie znaczy, że nie wolno ich używać wcześniej; po prostu brakuje badań przeprowadzanych na kobietach, które stosowałyby krem przeciw rozstępom od samego początku ciąży. To zastanawiające w kontekście tego, co zalecają dermatolodzy: większość z nich radzi, aby kosmetyki zapobiegające rozstępom wcierać już od początku ciąży. Z tego powodu szukajcie takich preparatów, które są dozwolone od pierwszego trymestru.
Czy wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne w ciąży?
Żaden ze składników znajdujących się w kremach przeciw rozstępom nie przenika do krwiobiegu, dlatego takie preparaty są bezpiecznie. Mimo to musicie brać pod uwagę to, że nie każdy kosmetyk będzie Wam odpowiadał w błogosławionym stanie. Chodzi zarówno o zapach, który może Was mdlić, jak i o składniki, które mogą Was uczulić. To nic, jeżeli żadna z tych historii dotąd Wam się nie przydarzyła – w ciąży zmieniają się reakcje organizmu na różne czynniki. Najlepiej byłoby przed zakupem poprosić o próbkę kosmetyku albo przynajmniej na miejscu, w sklepie, rozsmarować na skórze tester; to pomoże Wam sprawdzić, jak dany preparat pachnie i czy Was nie podrażnia.
Jak nakładać kremy przeciw rozstępom?
W skórę na brzuchu powinnyście krem wmasowywać delikatnie, a w uda, pośladki i w biodra – mocniej. Jeżeli w efekcie Wasza skóra lekko się zaczerwieni, a naskórek będzie rozgrzany, łatwiej wnikną w niego składniki pielęgnacyjne. Ponadto raz lub dwa razy w tygodniu powinnyście zrobić delikatny peeling całego ciała, który usunie zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku.
Czy krem przeciw rozstępom i balsam antycellulitowy można stosować jednocześnie?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć oba preparaty, o ile zachowacie między nimi odpowiedni odstęp. Co to znaczy? Nałóżcie krem, odczekajcie kwadrans, aż się wchłonie, po czym wmasujcie balsam. Równie dobrze możecie zastosować krem 2 w 1, który jednocześnie zapobiega rozstępom i cellulitowi.
Rozstępy w ciąży – jak jeszcze ich uniknąć?
Po pierwsze, kontrolujcie swoją wagę – najlepiej będzie, jeżeli w ciąży nie przytyjecie więcej niż 14 kg. Wiadomo, że nie chodzi o to, żebyście siebie i płód głodziły, ale powinnyście jeść więcej warzyw i owoców, a nie niezdrowych przekąsek, słodkich napojów i makaronów z zawiesistymi sosami.
Ponadto wykonujecie masaż skóry. Możecie go robić samodzielnie w domu, na przykład okrężnymi ruchami pod prysznicem za pomocą szorstkiej gąbki pod prysznicem (delikatnie – brzuch i piersi, intensywniej – uda, pośladki i biodra). Na gąbkę możecie wlać odrobinę oliwki dla niemowląt, która natłuszcza i ujędrnia skórę. Na zakończenie polewajcie ciało strumieniem ciepłej i chłodnej wody – na przemian.
Czy Wy miałyście rozstępy, gdy byłyście w ciąży, czy udało Wam się ich uniknąć? Jeżeli tak, w jaki sposób? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!
Dodaj komentarz