Cześć dziewczyny!
Jeżeli regularnie chodzicie na manicure lub pedicure, to zapewne wiecie, jak dużo akcesoriów jest potrzebne do stylizacji i malowania paznokci. Jednymi z takich gadżetów są pędzelki. Doświadczona manikiurzystka stosuje ich naprawdę dużo. Są pędzelki do przedłużania paznokci, ozdabiania i korygowania kształtu, są pędzelki z naturalnego i syntetycznego włosia. I o nich wszystkich przeczytacie dziś w moim artykule.
Ile pędzelków potrzebuje manikiurzystka?
Wybór pędzelków jest bardzo ważny ze względu na komfort pracy manikiurzystki i efekt końcowy, który chcemy oglądać na naszych paznokciach. Co więcej każda technika przedłużania, stylizacji i malowania wymaga zastosowania innego akcesorium. Pod uwagę należy wziąć rodzaj włosia, jego długość, kształt, cenę. Wszystkie te parametry mają wpływ na proces tworzenia manicure i jego trwałość.
Rodzaj włosia pędzelków do manicure
Manikiurzystki korzystają z pędzelków o kilku rodzajach włosia: naturalnym, syntetycznym (nylonowym, poliestrowym) i mieszanym (sobolowo-syntetycznym). Włosie naturalne bardzo dobrze wchłania i utrzymuje płyny, a co najlepsze jest się nim łatwo posługiwać, co przydaje się w modelowaniu lub zdobieniu paznokci. Czy wiedziałyście, że na jakość pędzla z naturalnym włosiem pochodzącym od zwierząt futerkowych wpływ ma czas, kiedy to włosie zostało pozyskane? Najbardziej wartościowe włosie pozyskuje się w okresie zimowym, a zwierzęta, które go dostarczają, to kuna czerwona i sobole. Jeżeli używacie pędzli naturalnych, to pamiętajcie, żeby malowanie odbywało się tylko w jednym kierunku. W ten sposób unikniesz problemu z odstającymi włoskami przy wykonywaniu detali.
Włosie syntetyczne, nylonowe i poliestrowe jest z jednej strony elastyczne, a z drugiej dość sztywne. Pędzle zbudowane w ten sposób doskonale sprawdzają się w technice żelowej. Są wytrzymałe i niezwykle praktyczne, a do tego charakteryzują się sztywnością i grubością. Włosie mieszane zaś łączy właściwości pędzla naturalnego i syntetycznego. Pędzelki takie pozwalają na precyzyjne malowanie i są idealne do farb akrylowych. Używając pędzli syntetycznych lub półsyntetycznych, wykonujcie pociągnięcia w różnych kierunkach – nie musicie przejmować się tym, że włosie będzie rozchodziło się na boki.
Kształt i budowa pędzli do manicure
Pędzle do manicure mają różne kształty, które wpływają na ślad zostawianego lakieru na płytce paznokcia. Najpopularniejszymi kształtami pędzli są: okrągły, płaski, filbert, wachlarzowy, skośnie ścięty. Pędzle do manicure mają także rożny rozmiar: najcieńsze (00 i 0) i większe 1, 2, 4, 6 do 12 (te ostatnie służą do nakładania akrylu).
Skoro znacie już rozmiary i kształty pędzli, to pora na dopasowanie ich do metody manicure. Do metody żelowej dobrze sprawdzą się pędzle płaskie, skośne i filberty. Postawcie na rozmiary 0, 2, 4 i 6 z naturalnym, syntetycznym i półsyntetycznym rodzajem włosia. Metoda akrylowa wymaga użycia pędzelków z włosiem naturalnym ściętym w szpic lub w kształcie szpica. Przydadzą się wam rozmiary od 2 do 12.
Inne rodzaje pędzelków posłużą wam do zdobienia ręcznego i farbką akrylową. W pierwszym wypadku będą to pędzle okrągłe, płaskie i wachlarzowate o rozmiarze od 00 do 4 z włosiem mini, krótkim, średnim i bardzo długim wykonanym z materiałów półsyntetycznych lub syntetycznych. Do zdobienia farbą akrylową przydadzą się wam pędzle okrągłe, filberty, płaskie i wachlarzowate o rozmiarze od 00 do 6 o włosiu długim lub średnio długim, syntetycznym lub półsyntetycznym.
Używanie pędzelka – praktyczne zasady
Stosując pędzelki do manicure, pamiętaj, żeby nie:
- uderzać włosiem o dno słoiczka z produktem,
- pozostawiać pędzla włosiem do dołu w opakowaniu z produktem,
- wyrzucać plastikowych nasadek i skuwek, które mogą zabezpieczyć włosie,
- zanurzać włosia w farbce po metalowe połączenie z trzonkiem.
Jak czyścić pędzle do manicure?
Prawidłowe czyszczenie, przechowywanie i mycie pędzli do manicure jest niezwykle ważne. Akcesoria do metody żelowej powinno się oczyszczać specjalnym preparatem na bazie alkoholu. Podczas robienia manicure akrylowego po każdym pociągnięciu należy wytrzeć pędzel w papierowy ręcznik. Na koniec odkłada się akcesorium włosiem w dół, żeby resztki akrylowej masy mogły swobodnie spłynąć. Nie zaleca się mycia pędzli w acetonie, bo może wysuszać i niszczyć włosie.
Dodaj komentarz