Cześć dziewczyny!
Słońce praży, na niebie nie ma ani jednej chmurki, woda ma lazurowy kolor, a piasek przypomina złoto. Czy o czymś nie zapomniałam? AHA! Szkodliwe promieniowanie UV i poparzenia skóry też są częścią wakacyjnych urlopów. Jak się przed nimi uchronić? Wystarczy, że zastosujesz krem z odpowiednio wysokim filtrem. I przy okazji zapoznasz się z faktami i mitami na temat opalania się.
EKSPOZYCJA SKÓRY NA SŁOŃCE
Krem z filtrem stosuje się tylko wtedy, gdy planujemy opalać się lub bardzo długo przebywać na dworze. Niestety to błędna teoria. Prawda jest taka, że kosmetyk chroniący przed promieniowaniem UV powinnyśmy stosować przez cały rok. Wystarczy do pory roku i stopnia naświetlenia dobrać odpowiedni faktor. Nawet zimą jesteśmy narażone na działanie promieni słonecznych, które odbijają się od śniegu i ze zdwojoną siłą padają na twarz. Weź pod uwagę także to, że podczas koszenia trawnika, jazdy rowerem lub długiego spaceru możesz opalić się zbyt mocno.
KREM Z FILTREM UVA I UVB
Tylko taki kosmetyk uchroni nas przed każdym rodzajem promieniowania. Pamiętaj, żeby stosować kremy o najwyższym faktorze, czyli 50+. Tylko takie produkty zapewnią optymalną ochronę przed promieniami UVA i UVB. Obecnie na rynku kosmetycznym są takie kosmetyki, które zabezpieczają skórę nawet przed promieniowaniem podczerwonym IR i promieniowaniem niebieskim VIS.
WITAMINKA D
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie ograniczają wytwarzania witaminy D przez organizm. Jak to możliwe? Od kwietnia do września witamina D jest samodzielnie syntetyzowana, nawet pod wpływem niewielkiego promieniowania. Aby osiągnąć jej prawidłowy poziom, wystarczy na kąpiele słoneczne poświęcić 15 minut każdego dnia od 10.00 do 15.00. Witamina D wytwarzana jest nawet zimą, oczywiście w mniejszych ilościach.
KOMPUTER A PROMIENIOWANIE
Niektórzy sądzą, że krem z filtrem należy stosować także w pomieszczeniach, podczas pracy przed komputerem. Urządzenia (monitory, telewizor) emitują światło niebieskie, które ma niekorzystny wpływ na organizm. Co więcej przez okna wpadają promienie słoneczne, oddziałując na skórę ze zdwojoną siłą. W trakcie upałów warto więc zasłaniać rolety i stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nawet tym o małym faktorze.
Dodaj komentarz