domowe kosmetyki z drożdzy

Domowe kosmetyki z drożdży piwnych nawilżają skórę i dostarczają jej substancji odżywczych, ale przede wszystkim zwalczają trądzik. Właśnie z tego powodu je stosuję. Zanim przedstawię Wam moje przepisy na domowe kosmetyki z drożdży piwnych do cery trądzikowej, wyjaśnię, jak powstają drożdże piwne i jakie mają właściwości.

Jak powstają drożdże piwne? Właściwości drożdży piwnych

Drożdże piwne to efekt uboczny produkcji piwa, a także źródło łatwo przyswajalnego białka. Wielu producentów kosmetyków wzbogaca drożdże o substancje mineralne, takie jak fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom ‒ dzięki temu drożdże piwne nabywają właściwości, które poprawiają kondycję cery, włosów i paznokci.

Ponadto drożdże piwne są bogatym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za utrzymanie dobrej kondycji skóry i optymalnego poziomu nawilżenia oraz zdolność naskórka do regeneracji. Najważniejszą rolę odgrywa tu witamina B7, która poprawia stan paznokci, włosów, a przede wszystkim skóry, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych.

Moje przepisy na domowe kosmetyki z drożdży piwnych do cery trądzikowej

Maseczka wybielająca z drożdży piwnych do cery trądzikowej ‒ przepis

Od lat mam problemy z trądzikiem, który pozostawia nieestetyczne przebarwienia na mojej skórze. W końcu znalazłam sposób, aby zmniejszyć ich widoczność. Jest nim maseczka wybielająca z drożdży piwnych. Maska ma właściwości wybielające, które zawdzięcza sokowi z cytryny.

Sposób przygotowania: rozpuszczam łyżkę drożdży piwnych i łyżeczkę soku z cytryny w odrobinie letniej przegotowanej wody. Mieszankę nakładam na całą twarz i pozostawiam do całkowitego wyschnięcia, po czym zmywam letnią wodą. Taką maseczkę stosuję maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Maseczka z drożdży piwnych z musem jabłkowym do cery trądzikowej ‒ przepis

Jabłka stanowią bogate źródło pierwiastków: wapnia, żelaza, fosforu i potasu oraz witamin: A, B1, B2, B6, C, E, K i PP. W przemyśle kosmetycznym opracowano metodę pozyskiwania naturalnej substancji powierzchniowo-czynnej o właściwościach myjących z jabłek. Z tego powodu te owoce są coraz częściej wykorzystywane w produkcji mydeł i szamponów. Jabłka warto dorzucić także do domowej maseczki, która oczyści twarz i zwalczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku.

Sposób przygotowania: gotuję jabłko i blenduję je lub prażę na mus, po czym mieszam z dwoma łyżkami jogurtu naturalnego i dodaję pół łyżeczki drożdży piwnych. Gotową maseczkę nakładam na twarz z pominięciem okolic oczu. Po 20 minutach spłukuję maskę letnią wodą. Nakładam ją raz w tygodniu.

Maseczka truskawkowo-lawendowa z drożdżami piwnymi do cery trądzikowej ‒ przepis

Truskawki zawierają kwas salicylowy, który ma właściwości złuszczające, dlatego działa jak peeling. Są także źródłem witaminy C o działaniu lekko rozjaśniającym cerę. Z kolei olejek lawendowy skutecznie zwalcza trądzik, ponieważ nie tylko zabija bakterie odpowiedzialne za infekcje skóry, lecz także ogranicza produkcję łoju. Ponadto przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka. Wszystko to sprawia, że maseczka na bazie tych dwóch składników szybko poprawia stan skóry trądzikowej.

Sposób przygotowania: rozgniatam na mus dwie duże, dojrzałe truskawki, po czym dodaję łyżkę olejku lawendowego i łyżeczkę drożdży piwnych. Taką maseczkę nakładam na twarz i po 20 minutach spłukuję letnią wodą. Robię to raz w tygodniu.

Peeling z drożdży piwnych do cery trądzikowej ‒ przepis

Gęsta śmietana, która jest niezbędna do przygotowania tego peelingu, nawilża i regeneruje skórę, z kolei płatki owsiane (bogate w witaminy B1, B6, E i PP oraz minerały: selen i magnez) chronią ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Peeling z drożdży piwnych z dodatkami działa więc nie tylko przeciwtrądzikowo, lecz także odżywczo i regenerująco.

Sposób przygotowania: dwie czubate łyżki płatków owsianych i dwie łyżeczki drożdży mieszam ze 100 ml gęstej śmietany. Tak przygotowanym peelingiem delikatnie masuję twarz i dekolt przez około 2 minut, po czym pozostawiam go na skórze na około 10 minut. Po upływie tego czasu zmywam peeling letnią wodą. Taki zabieg funduję sobie maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Maseczka z drożdży piwnych do cery tłustej ‒ przepis

Skóry tłustej nie wolno przesuszać, ponieważ ‒ paradoksalnie ‒ to prowokuje gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum. Maseczkę wysuszającą warto wzbogacić o odrobinę miodu, który doskonale nawilża, koi i łagodzi skórę. Niestety, może też uczulać, dlatego przed nałożeniem maseczki na twarz należy wykonać próbę alergiczną na nadgarstku lub żuchwie.

Sposób przygotowania: 4 łyżki stołowe drożdży mieszam z łyżeczką płynnego miodu. Dodaję odrobinę wody mineralnej, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Jeżeli Waszym problemem jest jedynie nadprodukcja sebum, nałóżcie tak przygotowaną maseczkę na przetłuszczające się partie skóry, czyli na strefę T. Jeżeli dodatkowo macie trądzik, rozprowadźcie ją na całej twarzy (poza okolicą oczu i ust) i pozostawcie na 15 minut. Po kwadransie zmyjcie maskę letnią wodą. Ja wykonuję ją 2 razy w tygodniu.

Stosujecie domowe kosmetyki z drożdży piwnych? W jakim celu ich używacie? Może znacie jakieś inne przepisy na kosmetyki z drożdży?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *