Cześć!
Nie każdy może pochwalić się gęstą i grubą fryzurą. Są osoby, które tracą włosy na potęgę. Jeżeli jesteś jedną z nich, powinnaś wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Poznaj przyczyny wypadania włosów i naucz się, jak sobie z tym radzić.
Czemu włosy wypadają?
Włosy wypadają z powodu genetycznych uwarunkowań. Łysienie dziedziczymy po członkach rodziny, a utrata włosów jest związana z zanikiem meszków włosowych. U mężczyzn tworzą się zakola, a potem fryzura rzednie na czubku głowy. U kobiet jest nieco inaczej. Wypadanie włosów jest związane z zaawansowanym wiekiem, a fryzura traci na gęstości.
Wypadanie włosów może być również związane z różnymi chorobami. Mogą to być na przykład łojotok lub grzybica skóry głowy. Łysienie plackowate, które polega na jednorazowej utracie dużych ilości włosów, jest schorzeniem układu autoimmunologicznego. Utrata włosów może być także związana ze stresem, operacją, a nawet grypą lub gorączką.
U kobiet bardzo często występuje wypadanie włosów związane z zaburzeniami hormonalnymi. Może być ono spowodowane tymczasowymi zmianami, ciążą lub poważniejszą chorobą. Wyleczenie choroby lub ustabilizowanie poziomu hormonów powinno pomóc włosom w odzyskaniu prawidłowej kondycji.
Pozostałymi przyczynami powodującymi wypadanie włosów mogą być: przyjmowane leki, dieta uboga w witaminy i mikroelementy oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Łysienie wiąże się ze stosowaniem leków na depresję, bóle stawów i nadciśnienie, ale przede wszystkim z przebytą chemioterapią. Utrata włosów może też być spowodowana spożywaniem niezdrowego jedzenia oraz niedostarczaniem organizmowi odżywczych substancji. Niewłaściwa pielęgnacja zaś może polegać na nadużywaniu suszarki, nieprawidłowym szczotkowaniu lub stosowaniu źle dobranych produktów.
Jak więc dbać o włosy?
Czasami wystarczy zmiana jednego kosmetyku lub wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Stosowanie wcierek i masaż również mogą pomóc. Podczas kuracji wzmacniającej warto też używać suplementów diety. Dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie suplementów jesienią i zimą, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na utratę włosów. Jednak w poważnych wypadkach należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i przepisze odpowiednie leki.
Dodaj komentarz