kosmetyki do kąpieli

Kąpiel w wannie, zwłaszcza gorąca, może wysuszać i podrażniać skórę, a w dodatku źle działa na kruche naczynka. Z tego powodu powstały kosmetyki do kąpieli. Większość z nich ma za zadanie nawilżyć i natłuścić skórę oraz poprawić jej kondycję. Równolegle istnieją kosmetyki do kąpieli do skóry tłustej, które mają inne działanie. Jakie kosmetyki do kąpieli wybrać: płyny, tabletki, sole, olejki, kosmetyki naturalne ze spiżarni czy mieszanki ziołowe? Oto mój przegląd.

Płyny do kąpieli

Wytwarzają pianę, która bardzo ładnie pachnie, ale substancje odpowiedzialne za jej powstawanie mogą wysuszać skórę, zwłaszcza odwodnioną i wrażliwą. Z tego powodu najlepiej szukać takich płynów, które zawierają składniki nawilżające, natłuszczające i odżywcze, takie jak mleczko z ziaren owsa, miód i olej migdałowy. Niektóre kosmetyki do kąpieli mają działanie lecznicze, na przykład pomagają w zwalczaniu bólów reumatycznych i objawów alergii, likwidują obrzęki i skurcze oraz łagodzą stany zapalne. Niektóre apteki i drogerie mają w ofercie specjalistyczne płyny antycellulitowe i ujędrniające, najczęściej na bazie alg.

Polecam Wam preparaty dwufazowe. Składają się z dwóch warstw: mlecznej, która zawiera olejki i substancje nawilżające, oraz kąpielowej, którą współtworzą łagodne środki myjące i tworzące pianę. Bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu należy kilka razy wstrząsnąć butelką, aby dokładnie wymieszać obie warstwy.

Tabletki i sole do kąpieli

W drogerii lub aptece można kupić specjalne sole do kąpieli. Zawierają sól z Morza Martwego, która jest bogata w magnez, wapń, jod, sód i potas, a także algi, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, oraz mieszankę olejków eterycznych.

Sól do kąpieli można zastąpić zwykłą solą kuchenną, która ma właściwości odtruwające, odżywcze i wyszczuplające oraz likwiduje drobne krostki. Aby przygotować kąpiel z solą kuchenną, sypię do wanny około 0,3-1 kg soli i dopiero później nalewam wodę. Taka kąpiel najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ponieważ sól lekko wysusza, unikajcie kąpieli solnych w przypadku skóry wrażliwej lub suchej. Ewentualnie już po wszystkim natrzyjcie skórę tłustym lub półtłustym kremem.

Sól w dużej ilości wzmaga pocenie się, kąpiel może być dosyć wyczerpująca. Z tego powodu sięgnijcie po musujące kulki i tabletki do kąpieli, które delikatnie masują ciało podczas rozpuszczania się. Niektóre zawierają olejki eteryczne oraz substancje zmiękczające wodę i nawilżające skórę. Zwykle zabarwiają wodę i uwalniają relaksujący lub pobudzający zapach.

Olejki do kąpieli

Nadają się do skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej, za to zdecydowanie nie posłużą skórze tłustej i mieszanej. Zawierają oleje roślinne i olejki eteryczne, a często wyciągi z ziół. W aptekach kupicie specjalne kosmetyki do kąpieli przeznaczone do skóry bardzo suchej, podrażnionej i atopowej. Takie preparaty są pozbawione substancji zapachowych i sztucznych barwników, ale zawierają składniki, które niwelują uczucie ściągnięcia i łagodzą podrażnienia.

W zielarniach i niektórych drogeriach dostaniemy olejki eteryczne, czyli ekstrakty zapachowe z różnych roślin. Jak przygotować kąpiel z olejkami eterycznymi? Wystarczy wlać mieszankę kilku olejków do ciepłej wody. Na przeciętną wannę wystarczy około 10-15 kropli. Na powierzchni wody utworzy się cienka, tłusta warstwa, którą warto zgarnąć ręką i delikatnie masować skórę. Jeżeli skóra jest bardzo sucha, można wymieszać olejek eteryczny z 1-2 łyżkami oleju jadalnego. Lepiej nie używać jednocześnie olejków aromaterapeutycznych i pieniących się płynów do kąpieli, ponieważ olejek pozostanie w pianie i nie podziała na skórę.

Gdy wybieramy olejek, powinniśmy wziąć pod uwagę jego właściwości lecznicze i zapach. Ten ostatni musi nam odpowiadać, żeby kąpiel spełniła swoją rolę. Olejki muszą być przeznaczone do kąpieli, ponieważ te stosowane do aromaterapii w połączeniu z gorącą wodą poparzą skórę.

Kąpiel z dodatkiem olejku należy traktować jako zabieg terapeutyczny, a nie higieniczny. Z tego powodu przed wejściem do wanny należy umyć ciało pod prysznicem.

Kosmetyki naturalne ze spiżarni do kąpieli

Stosowanie artykułów spożywczych jako dodatku do kąpieli ma długą tradycję. Lekarze potwierdzają zbawienne właściwości mleka, oliwy z oliwek i oleju słonecznikowego, które natłuszczają i odżywiają skórę, oraz soli.

Oto moje ulubione przepisy na kąpiele o różnych właściwościach:

  • Kąpiel odżywcza
    Mieszam pół szklanki miodu z 2 litrami maślanki i wlewam do wanny wypełnionej ciepłą wodą.
  • Kąpiel zmiękczająco-wygładzająca
    Mieszam szklankę pełnotłustego mleka i 2 łyżeczki oliwy, po czym wlewam wszystko do ciepłej kąpieli.
  •  Kąpiel oczyszczająca
    Rozpuszczam 80 g drożdży w szklance ciepłego mleka i dodaję do ciepłej kąpieli.
  • Kąpiel na wypryski
    Wsypuję do woreczka kilka garści mąki pszennej, umieszczam go w wannie bezpośrednio pod strumieniem wody i nalewam wody.
  • Kąpiel przeciwłojotokowa
    Wsypuję do woreczka 2 kg otrąb pszennych, umieszczam go w garnku i zalewam wodą. Garnek podgrzewam przez pół godziny, wyciskam woreczek, a wodę przecedzam i wlewam do wanny.

Mieszanki ziołowe do kąpieli

Gotowe mieszanki ziołowe do kąpieli można kupić w sklepie zielarskim lub w aptece. Ja wlewam do wanny napar z ziół albo wkładam suche zioła do torebki z lnu lub gazy i zawieszam na kranie.

Niekiedy samodzielnie robię mieszankę ziołową. Składniki, jakie stosuję, dobieram do efektu, jaki chcę osiągnąć. I tak ‒ aby przygotować kąpiel zwężającą pory, gotuję 0,5 kg kory dębowej w 3 litrach wody, dopóki połowa nie odparuje. Przecedzam wywar i wlewam go do wanny napełnionej wodą. Jeżeli potrzebuję kąpieli kojącej, mieszam suszony kwiat rumianku (100 g) z suszonym kwiatem lipy, głogu i lawendy (po 50 g). Wszystko pakuję do woreczka i zawieszam na kranie. Podczas kąpieli kilkakrotnie wyciskam worek.

Od czasu do czasu, zwłaszcza zimą, kiedy moja skóra jest przesuszona, robię sobie kąpiel nawilżającą. W tym celu zalewam suszony kwiat nagietka (50 g) wrzącą wodą (0,5 l) i przykrywam na 20 minut. Po upływie tego czasu przecedzam płyn i dodaję miód (0,5 szklanki). Na koniec wszystko mieszam i wlewam do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *