jak dobrać perfumy?

Hej kochane…dziś bardzo pachnący post;)

Zapach ma potężną moc – wiedzą o tym twórcy perfum, wiedziała też Marlin Monroe twierdząc, że perfumy to jedyna rzecz, jaką założyłaby do łóżka. Hm. No ładnie zaczęłam… ale serio, MM wiedziała, co mówi… Chodzi mi o to, że węch to jeden z naszych najczulszych zmysłów, który ma wpływ na środki nerwowe w naszym mózgu – pobudza zmysły, emocje i ma wpływ na nastrój. Zapach jest też silnym afrodyzjakiem. Wiele zapachów i olejków eterycznych wykorzystuje się również jako składnik aromaterapii. Dobrze dobrane perfumy to takie, które nas określają i wyróżniają. Współgrają z nami, naszą skórą, sposobem bycia, naszym image, oddają nasz charakter, działają innym na zmysły.

Jak wybieramy perfumy?

Zazwyczaj bardzo… pobieżnie. Idziemy do perfumerii, testujemy zapach na kartonowym testerze i… podejmujemy decyzję. To pierwsze wrażanie co do perfum bywa bardzo ulotne – tak samo jak pierwsze nuty zapachu. One są najmniej trwałe, a „istota” zapachu i jego najważniejsza nuta (czyli głębia) pachnie zazwyczaj zupełnie inaczej.

Dlatego aby dobrze poznać zapach, należy z nim pochodzić jakiś czas. Zamiast zraszać papierowy tester – psiknijcie odrobinę perfum na nadgarstek lub szyję – tam, gdzie wyczuwacie puls. Dzięki temu poznacie, jak zapach asymiluje się z Waszą skórą.

Wyróżniamy 3 nuty zapachowe:

● Nuta głowy (wysoka)

To właśnie ten ulotny zapach, który czujecie natychmiast po spryskaniu się perfumami, jak już wspomniałam bardzo szybko ulatuje.

♥ Nuta serca (średnia)

Pojawia się, gdy nuta głowy zaczyna zanikać. To w niej znajduje się główna część zapachu. Ma on najsilniejsze, najciekawsze akordy, które sprawiają, że zapach jest tak wyjątkowy – to jego unikalna składowa.

■ Nuta bazy

Jest bogatsza, niż pozostałe nuty i wyczuwalna zazwyczaj dopiero wówczas, gdy perfumy masz na sobie długo. Ta nuta zapewnia głębię zapachu, jest jego „utrwalaczem” i przeplata się z nutą serca, definiując z nią do spółki wyjątkowość i charakter perfum.

Czy wiecie, że perfumy na każdym z nas pachną inaczej?

Tak, tak – mam kilka takich zapachów, które na mojej skórze pachną słodko, cukierkowo i mdło, a na mojej przyjaciółce – subtelnie, świeżo i pięknie. Z kolei zapachy, które moja skóra uwielbia i dobrze z nią współgrają pachną niezbyt atrakcyjnie ma moich znajomych. Dlatego warto ponosić zapach przez jakiś czas by dowiedzieć się co w nim drzemie i jak współgra on z nasza skórą. Bywa, że w jakimś zapachu po prostu my kompletnie się nie odnajdujemy – to takie dziwne uczucie, zupełnie jakbyście znaleźli się w obcej skórze. Taki zapach i odczucie nie wpływa też korzystnie na nastrój, dlatego dobór odpowiednich perfum jest taki istotny.

Czy wiecie, że perfumy dzielą się na określone kategorie zapachowe?

Wszystkie perfumy mają swój określony podział. Istnieje kilka głównych kategorii zapachowych. Określenie swojej ulubionej kategorii pozwoli Wam wyodrębnić konkretną grupę perfum, zawęzić krąg poszukiwań odpowiednich perfum, i dokonać szybszego i bardziej trafnego wyboru.

Grupy zapachowe perfum

  1. Kwiatowe perfumy
    Najpopularniejsza kategoria zapachowa. Perfumy kwiatowe zawierają przede wszystkim nuty zapachowe takich kwiatów jak róża, gardenia, lilia czy lawenda, często są to nuty stworzone z bukietu kilku kwiatów. Kobiece i romantyczne, często bardzo delikatne. Przykład to: Marc Jacobs Daisy lub Ralph Lauren Romance.
  2. Orientalne perfumy
    Są często mocno piżmowe, bogatsze kompozycyjnie, intensywniejsze i korzenne, z nutą wanilii, cynamonu i goździków. Dominują w nich często egzotyczne, pachnące przyprawy. Jeśli lubicie takie zapachy, wypróbujcie Dior Addict lub Kenzo Flower.
  3. Szyprowe perfumy
    Ta grupa to ziemiste, leśne nuty zapachowe, często z wyczuwalną nutą dębu, mchu i najróżniejszych cytrusów. Świeże, bywają mocne, a jednocześnie nie są zbyt słodkie. W tej kategorii na myśl przychodzi mi np. Gucci Rush 2
  4. Zielone perfumy
    Zapach skoszonej trawy? Gniecionych liści, powietrza po deszczu, wilgotnego mchu i innych świeżych woni kojarzących się z naturą. Dobrym przykładem jest tu DKNY Be Delicious Green Apple
  5. Fougere
    Czyli po francusku „paproć”. Zapachy z tej rodziny są intensywne i często tworzą gamę zapachów męskich. Ich nuty zapachowe to dąb, mech i zioła. Z damskich zapachów można da za przykład Aramis Havana Pour Elle.
  6. Morskie perfumy
    Te zapachy przywodzą na myśl morską, świeżą bryzę, piaszczystą plażę itp. Są czyste, z domieszką nut korzennych i cytrusów. Pewnie większość z Was skojarzy ten zapach po genialnym Davidoff Cool Water Woman.
  7. Drzewne perfumy
    Zapach lasu i pachnących drzew, czyli nuty zapachowe sosny, cedru, drzewa sandałowego i inne ziemiste, piżmowe tony. Jeśli lubicie tego typu zapachy pewnie spodoba się Wam Bvgari Black.

Jak wybrać odpowiedni zapach dla siebie – podsumowanie

  1. Wyklucz wszystkie te perfumy, które mają w bazie składnik którego nie lubisz (u mnie jest to m.in. wanilia).
  2. Określcie swoją ulubioną grupę zapachową perfum.
  3. Testuj perfumy na skórze – daj im czas, by ujawniły wszystkie swoje nuty zapachowe.
  4. Sprawdźcie, jak sami się czujecie z danym zapachem – czy pasuje do Was czy może okazuje się, że tak naprawdę nie o taki Wam chodziło?
  5. Pamiętajcie też o swoistym „kodeksie” dotyczącym wyboru perfum: na dzień nie pasują ciężkie, orientalne zapachy – mogą być drażniące dla otoczenie i współpracowników, dlatego nawet jeśli lubicie piżmową, mocną woń perfum (amber, kadzidła, piżmo, drzewo sandałowe, paczula) wybierajcie je raczej na wieczorne wyjścia niż na co dzień.

Macie swój ulubiony zapach, który jest Waszą „drugą skórą”? A może wciąż szukacie w ogromnym bogactwie przeróżnych zapachów? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *