Cześć,

dziś będzie trochę o pielęgnacji, ale nie takiej typowej. Od wielu lat zmagam się z trądzikiem, pod który musiałam podporządkować całą swoją pielęgnację. I właśnie o tej pielęgnacji chcę Wam dzisiaj opowiedzieć.

Masz trądzik i nie wiesz, jak się go pozbyć? Zauważasz, że pielęgnacja cery trądzikowej jest trochę jak stąpanie po polu minowym?

Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla ciebie. Opowiadam w nim o moich próbach wyeliminowania trądziku, zwracam uwagę na ważne kwestie dotyczące pielęgnacji cery problematycznej i dzielę się przydatnymi (mam nadzieję!) wskazówkami.

Rodzaje trądziku. Skąd wziął się mój?

Zacząć trzeba od tego, że trądzik trądzikowi nierówny. Zanim więc zaczniesz myśleć o jakiejkolwiek pielęgnacji, określ jego typ. Możesz mieć:

  • trądzik młodzieńczy związany z burzą hormonów,
  • trądzik kosmetyczny, który bierze się z niewłaściwej pielęgnacji,
  • trądzik polekowy pojawiający się po niektórych lekach,
  • trądzik pospolity wynikający z braku równowagi w skórze,
  • trądzik zawodowy związany z pracą przy niektórych substancjach.

Ja zrobiłam ten błąd, że zaczęłam stosować kosmetyki przeciwtrądzikowe bez określenia, skąd niedoskonałości się w ogóle u mnie wzięły. Straciłam przez to mnóstwo pieniędzy na kosmetyki, a wystarczyło skupić się na swoich nawykach żywieniowych i pielęgnacyjnych – w moim przypadku pomogło odstawienie tłustych i ostrych pokarmów, a także lepsze oczyszczanie skóry.

Często wcale nie trzeba sięgać po mocno wysuszające skórę i podrażniające kosmetyki. Lepiej zacząć od podstaw, czyli wyeliminowania czynników powodujących trądzik, bo to najczęściej daje 95% skuteczności.

Nie leczę trądziku we własnym zakresie!

Żeby jednak nasunęły mi się takie wnioski, musiałam dojść do momentu, kiedy poddałam się i stwierdziłam, że czas skorzystać z pomocy specjalisty. I bardzo dobrze, że tak stwierdziłam, bo dobry dermatolog najlepiej doradzi, co zrobić w przypadku cery trądzikowej. Zrobi wywiad, określi przyczyny (u każdego mogą być inne), podpowie, jak dbać o skórę i na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim może też zaproponować leczenie, dzięki któremu trądziku pozbędziemy się szybciej.

Pielęgnacja cery trądzikowej. Co jest najważniejsze?

Tu trzeba powiedzieć, że pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. Czy wiecie, że najpopularniejszy błąd w pielęgnacji cery trądzikowej to wysuszanie niedoskonałości? Panuje przekonanie, że jeśli zasuszymy trądzik np. produktami z alkoholem, to szybciej pozbędziemy się problemu. Prawda jest jednak taka, że wpadniemy w błędne koło – wysuszona skóra będzie produkowała więcej sebum, aby dramatycznie walczyć o utrzymanie nawilżenia skóry, więc będzie mocniej się przetłuszczała, co spowoduje pogłębienie się zmian trądzikowych.

Ja już dziś wiem, że najważniejsze w pielęgnacji cery trądzikowej nie jest jej oczyszczanie (choć też jest istotne), ale nawilżanie. Dobrze nawodniona skóra jest mniej podrażniona, zdrowsza i po prostu piękniejsza. Ma więcej blasku, a każda zmiana trądzikowa, która się pojawia, goi się o wiele szybciej.

Moja rutyna pielęgnacyjna obejmuje więc:

  • stosowanie serum z retinolem, które wspomaga złuszczanie naskórka i pobudza skórę do odnowy komórkowej;
  • regularne oczyszczanie skóry żelem, peelingiem, a często też olejami (zwłaszcza olejem rycynowym, który ma działanie antytrądzikowej);
  • dwuetapowe nawadnianie skóry: po pierwsze przez picie minimum 2 litrów wody dziennie, po drugie za pomocą nawilżającego kremu;
  • a także miejscowe stosowanie na zmiany skórne produktów o działaniu przeciwzapalnych i przeciwtrądzikowym.

U kosmetyczki. Zabiegi dla cery trądzikowej

Rzecz jasna nie ograniczam się tylko do tego, co mogę zrobić w domu. Czasami wybieram się też po pomoc do mojej zaprzyjaźnionej kosmetyczki, która pomaga mi przywrócić mojej skórze równowagę, gdy trądzik się nasila. Zabiegi, które najczęściej wykonuję to maski złuszczające i nawilżające, których działanie jest intensyfikowane dodatkowymi bodźcami typu lampy LED. Jeśli potrzebuję pobudzić skórę do regeneracji, wtedy sięgamy po cięższy oręż, którym jest mezoterapia mikroigłowa, a także poważniejsze zabiegi z kwasami AHA. Wybór zabiegów przeznaczonych dla cery trądzikowej jest tak ogromny, że naprawdę warto szukać pomocy także u kosmetyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *